İngilizler Türkiye’de tatil yapmayı çok seviyor. Yeni turizm sezonunda charter seferleri artacak Deyim yerindeyse Türkiye’ye gökten İngiliz turist yağacak. Sektör temsilcileri yeni sezondan çok umutlu. Hazırlıklar şimdiden başladı.

Turizmdeki rakibimiz İspanya İngiliz turist ağırlamakta ilk sırada yer alıyor. İngiltere’den Türkiye’ye çıkışlar %20 yükselerek 5.6 milyona yaklaştı. Gelecek sezonda rekor kırılacak gibi. Çünkü artan rezervasyonlar ve uçuş trafiği bunu gösteriyor.

Özet:

Yeni sezonda Türkiye İngiliz turist konusunda İspanya ile yarışacak. Eğer tanıtım atağını iyi yapabilirsek İspanya’nın önüne geçebiliriz. Türkiye İspanya’ya göre daha ucuz. Alternatif tatil seçenekleri konusunda da daha zengin.

2023 yılının ilk 8 aylık döneminde İngilizler en çok hangi ülkelere seyahat etti? İşte “İngiliz turist en çok hangi ülkeleri tercih etti?” sorusunun yanıtı…

2023 yılının ilk 8 aylık döneminde, İngiltere’den Akdeniz ülkelerine havayolu ile yapılan yurt dışı seyahat % 23 artış gösterdi. Türkiye’ye çıkışlar %20 yükseldi.

Turizm Databank’ın İngiltere Sivil Havacılık Otoritesi verilerinden yaptığı analize göre, 2023 yılının Ocak – Ağustos döneminde, İngiltere’den Akdeniz ülkelerine havayolu ile yapılan yurt dışı (gelen-giden) seyahat trafiği % 23 artarak 137 milyonu geçti.

Türkiye’ye çıkışlar %20 yükselerek 5.6 milyona yaklaştı.

İngiltere’den Akdeniz ülkelerine yapılan yurt dışı seyahatler (geliş – gidiş), bu dönemde 65 milyonu aşarken İspanya % 37.7 payla ilk sırada.

İspanya’yı %13 payla İtalya ve %10.4 payla Fransa izledi.

Bu dönemde pazar payları düşen Portekiz ve Türkiye, seyahat sayısında %20 gelişme gösterirken payları ise %7.6 ve % 8.6 oldu.

Yunanistan, G.Kıbrıs, Fas, Çekya ve Mısır da gelişme kaydederken, Fas ve Tunus %80’er artışla rekor kırdı.  İngiliz Turist En Çok Hangi Ülkeleri Tercih ti?

Akdeniz dışında ise BAE bu dönemde %34.5 artış ve 4 milyon aşan trafikle kendi bölgesinde lider oldu.

Rus turistler için en ucuz ülke Türkiye. Bu nedenle Ruslar yeni yıl kutlamaları için Türkiye’yi tercih ediyor.

Antalya’daki oteller de Rus turistlerin yanı sıra İngiliz turistleri de ağırlamaya başlayacak. Dalaman ve Bodrum İngiliz turistlerin yoğun olarak bulunduğu tatil yöreleri. Uçaklar İngiltere’den Dalaman ve Bodrum’a doğrudan uçacak.

Rus turisRusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Ruslar için en ucuz yılbaşı tatili tur programlarını paylaştı.  Ruslar İçin En Ucuz Yılbaşı Tatili

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Rusya’da önümüzdeki yeni yıl ve Noel tatilleri için en ucuz yurt dışı destinasyonlarını açıkladı.

Turkrus’un haberine göre; listenin başında Türkiye ve Mısır geliyor. Mısır da Rus turistler için ucuz bir destinasyon. Ancak Rusya ile Mısır arası uzak. Uçak biletleri de pahalı.

ATOR’un verilerine göre, Ocak ayı için Türkiye’ye 2 kişilik her şey dahil ortalama tur paketi fiyatı 187 bin Ruble (1900 dolar).

Mısır turlarında bu rakam 242 bin Ruble (2 bin 460 Dolar).

Rusya’dan ortalama 2 kişilik tur paketi fiyatı aynı dönemde Birleşik Arap Emirlikleri için 323 bin Ruble, Tayland için 342 bin Ruble, Sri Lanka için 396 bin Ruble.