Artan enflasyon ve otellerin pahalı oluşu ailelerin tatil anlayışını değiştirdi. Tatil yörelerinde tanıdık evlerde kalma sayısı arttı, hatta rekor kırıldı. Önümüzdeki sezonda da aynı sistemin artarak devam edeceği söyleniyor.

Nedenine gelince:

Yeni sezonda oteller fiyatlarını ikiye katlayacak. Ekonomistler ise enflasyon rakamlarında düşme beklemiyor.

Günlük kiralamalarda kontrollerin de sıklaşması ile tanıdık evlerde kalmada yeni rekorların kırılacağı ifade ediliyor.

Otellerin ise yurt dışı turlarla dolabileceği tahmin ediliyor. Ancak, savaşlar otel doluluk oranlarını etkileyebilir.

Yerli turistlerin, yurt içinde yaptıkları seyahat harcamaları 2023 yılının II. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 142,5 artarak 47 milyar 792 milyon 417 bin TL olarak gerçekleştiği görülüyor. Bu rakamın yeni turizm sezonunda daha da artması bekleniyor.

Araçları ile yola çıkacaklar daha pahalı akaryakıt alacak. Otobüs ve uçak fiyatları da yükselecek. Özetle daha pahalı ulaşım olacak. Bütün bunlar da bütçeye yansıyacak.

Bir de şu var:

Yapılan araştırmalara göre en fazla harcama yeme-içmeye gidiyor. Tanıdık evlerde kalanlar yeme-içme konusunda ev sahibi ile paylaşıyor. Çok yakın akrabalarda bu sistem değişiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 ikinci çeyreğe ilişkin hane halkı yurt içi turizm istatistiklerini açıkladı. TÜİK'in açıkladığı veriler göre 2023 yılının ikinci çeyreğinde yurt içinde 13 milyon 639 bin kişi seyahate çıkarken turizm harcamalarında yıllık yüzde 142,5 artış kaydedildi. Seyahate çıkış amaçlarında ikinci sırada yüzde 27,7 ile “gezi, eğlence, tatil”, üçüncü sırada ise yüzde 3,3 ile “sağlık” yer aldı.

Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 70 milyon 880 bin geceleme sayısı ile en çok “arkadaş veya akraba evinde” kaldı. Konaklama türlerine göre geceleme sayısında ikinci sırada 12 milyon 872 bin geceleme ile “kendi evi” yer alırken, “otel” 8 milyon 5 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı.

Nisan, mayıs ve ağustos aylarından oluşan üçüncü çeyrekte, yurt içinde ikamet eden 13 milyon 639 bin kişi seyahate çıktı. Seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 41 artarak 16 milyon 84 bin seyahat olarak gerçekleşti.

Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 100 milyon 108 bin geceleme yaptı. Ortalama geceleme sayısı 6,2 gece oldu. Yerli turistlerin, yurt içinde yaptıkları seyahat harcamaları 2023 yılının II. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 142,5 artarak 47 milyar 792 milyon 417 bin TL olarak gerçekleşti.

Bu harcamaların yüzde 90,6’sını 43 milyar 311 milyon 528 bin TL ile kişisel harcamalar, yüzde 9,4’ünü ise 4 milyar 480 milyon 889 bin TL ile paket tur harcamaları oluşturdu. Seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 2 bin 971 TL oldu.

Bu çeyrekte harcama türlerinin toplam seyahat harcamaları içerisindeki dağılım oranları incelendiğinde en fazla paya yüzde 32,9 ile yeme ve içme harcamaları, yüzde 26,4 ile ulaştırma harcamaları ve yüzde 14,4 ile konaklama harcamaları sahip oldu.

Bu harcama türlerinin geçen yılın aynı dönemine göre değişim oranları incelendiğinde ise yeme ve içme harcamalarında yüzde 197,3, ulaştırma harcamalarında yüzde 73,4 ve konaklama harcamalarında ise yüzde 235,1’lik artış görüldü.