İzmir sıkça sallanıyor. Deprem kuşağının ortasında bulunan İzmir’de en dayanıksız ilçeler tespit edildi. Bu ilçelerde oturmakta olanlar şimdi panik içinde.

Dikkat edilecek olursa irili ufaklı depremlerle İzmir sürekli sallanıyor. Deprem nedeni ile panik içinde olmamalıyız. Depremden nasıl korunmak gerektiği bilincini edinmeliyiz.

Uzmanlardan şu uyarılar geliyor:

“İzmir’de depreme dayanıksız yerlere bina yapmayın. Hasarlı binalarda da oturmayın. Dayanıksız yerlerde oturmaktansa daha güvenli yerlere taşının. Depremleri ciddiye almak durumundayız. Bunun için de pek vaktimiz yok. Herkes elini çabuk tutsun.”

İzmir'de deprem riskinin en yüksek olduğu bölgeler ve depreme en dayanıksız ilçeler belli oldu. Uzmanlar depreme dayanıksız olan ilçelerde oturanları uyarıyor. Ne yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirme yapıyor.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Koray Çetin Önalan, kentteki deprem riskinin en yüksek olduğu bölgeleri sıraladı. Önalan'a göre, İzmir'in Bostanlı, Karşıyaka ve Alsancak gibi bölgeleri, yumuşak zemin yapısı nedeniyle deprem açısından oldukça riskli.

İzmir'de, Seferihisar-Karaburun, Tuzla, İzmir ve Foça fay hattının etkilediği Karşıyaka, Çiğli, Narlıdere, Menemen, Konak, Alsancak, Bostanlı, Mavişehir ve Altındağ gibi bölgeler, ova tipi ve yumuşak zemin özellikleriyle biliniyor ve bu bölgeler depremde en riskli bölgeler arasında yer alıyor.

Önalan'a göre, Mavişehir, Bostanlı, Karşıyaka, Alsancak ve Bornova'nın bazı bölgeleri, tehlikeli zemin özelliklerine sahip. Bu bölgelerde yaşanan son depremde en büyük hasarın bu tür yerlerde meydana geldiğini ifade eden Önalan, buraların oldukça riskli olduğunu dile getirdi.

Bu riskli bölgelerde bulunan yapıların, ya daha güvenli bir bölgeye taşınması ya da ileri mühendislik teknikleriyle yerinde güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Önalan, "Vaktimiz yok. Bir an önce harekete geçmeliyiz." dedi.

Özet:

İzmir deprem kuşağının tam ortasında. Sürekli sallanıyor. Çoğu zaman insanlar sokaklarda sabahlıyor.

Bugüne kadar her nedense depremleri ciddiye almadık. Uyarılara kulaklarımızı tıkadık. Tehlikeli zeminlere bilerek dayanıksız binaları inşa ettik.

Marmara’da beklenen büyük deprem İzmir ve diğer deprem kuşağındaki yerleri unutmamıza neden oluyor. Ülke olarak tümüyle deprem kuşağında olduğumuzu unutmayalım. Uyarılara kulak verelim. Depremleri ciddiye alıp önlemlere yönelelim.

Deprem bilgilerimizi güçlendirmemiz gerekiyor. Okullarda depremle ilgili dersler mutlaka verilmeli. Bilinçli olmak ve deprem anında nasıl hareket etmemiz gerektiğini bilmemiz gerekiyor.

Her zaman söylenen şu:

Depremden korunmak için zemin ve bina sağlam olmalı. Deprem değil, bina öldürüyor.