Kurban Bayramını geride bıraktık. A Milli Futbol Takımımızın, Avrupa Şampiyonasında bizden en az iki lig aşağıda olan Gürcistan’ı zor da olsa yenmesiyle teselli bulduk.

Herkesin gözü önünde olan ama çok az kimsenin umursadığı bir adaletsizliğe ve ayrımcılığa dikkat çekmek istiyorum.

Hatırlarsınız, Filenin Sultanları yani A Milli Kadın Voleybol Takımımız, dünyanın bir numarası olarak Milletler Ligine katılmak için Amerika’ya uçtu.

Filenin Sultanlarına özel uçak tahsis edilmesini geçtik, tam 13 saat ekonomi sınıfında yolculuk yaptırıldı…

Daha açık ifade ile en ucuz olanından, imkan olsa bagaja koyup götüreceklerdi!

Üstelik Türk Hava Yolları, A Milli Kadın Voleybol Takımımızın sponsoru güya…

Tepkiler artınca dönüşte lütfeder gibi birinci sınıfta yolculuk yaptırıldı.

Ortalama 1.90 boyunda olan kadın voleybolculara 13 saat süren yolculukta en dar koltuk olan ekonomi sınıfı reva görülürken, A Milli Futbol Takımımızın, burnumuzun dibindeki Almanya’ya iki saatlik yolu nasıl gittiğini hepimiz biliyoruz.

Gitsinler haklarıdır, doğrusu da odur…

Ama sadece futbolcular ve teknik ekip gitsin… Hadi organizasyon için futbolcularla birlikte Türkiye Futbol Federasyonundan da 3-5 yetkili bulunsun...

657 kişi nedir Allah aşkına!

Milli Takım 73 kişi tamamdır… 7 kişi federasyon yetkilisi olsun, etti 80… Diğerlerini niçin bedava götürüyorlar?

20 danışman ne iş yapar, kime neyi danışacaklar? Maç sırasında oyuncu değiştirilmesine danışmanlar mı karar verecek?

Almanya’nın komşusu olan Fransa ve İsviçre toplam 60 kişi götürmemiş. 60 özel misafir ne demek?

20 danışman, 60 özel misafir, TFF kurullarından 140 kişi, 55 TFF personeli, 41 medya mensubu ve kulüplerden de 250 kişi Almanya’ya götürüldü.

Bu arada unutulmaması gereken bir husus, götürülenlerin sadece uçak masrafları karşılanmıyor; maç biletinden kaldıkları otele kadar tüm masrafları ödeniyor.

3 milyon euro masraf yapıldığı söyleniyor.

A Milli Kadın Voleybol Takımı, Amerika’dan sonra üçüncü durak olan Tayland’a da tarifeli uçakla gitti…

Futbol Federasyonu ise neredeyse amatör kulüp temsilcilerini bile özel misafir diye Almanya’ya özel uçakla taşıdı, tüm masraflarını karşıladı…

Bir yandan tasarruf tedbiri denilerek emeklinin sofrasındaki kuru ekmek alınıyor, diğer yandan milyon eurolar har vurulup harman savruluyor.

Asıl merak edilen konu ise şu; Türkiye Futbol Federasyonu, futbolcular ve teknik heyet dışındaki 584 kişiyi neye göre belirledi?

18 Temmuz’da Futbol Federasyonu Başkanlığı için göstermelik de olsa seçim var…

Acaba kimlerle hangi pazarlıklar yapıldı?

***

Kurtdereli Mehmet Pehlivan

 Yıl 1931… Atatürk, yurtdışında Türkiye’yi başarıyla temsil ettiğini duyduğu Kurtdereli Mehmet Pehlivan ile tanışır. O günün gece yarısı, kendisine bir mektup yazar.

Atatürk, mektubunda, “Çoluk çocuğun için sana ufak bir armağan gönderiyorum. O, bu mektubumla beraberdir. Pehlivan ömrünün tam sağlıkla uzun sürmesini dilerim” der.

Gece yarısı mektubu, Salih Bozok’a vererek otelde kalan Kurtdereli’ye yollar. Mektubun içinde, 1.000 liralık da bir İş Bankası çeki vardır. Çekin üzerinde, “Kurtdereli Mehmet Pehlivan’a 1000 Türk Lirası veriniz. Bu para, Aralık ayı aylığımdan faiziyle kesilecektir” diye yazmaktadır.

Kurtdereli, bankaya gider. 1.000 lira kendisine ödenir ama Kurtdereli bankadan ayrılmaz. Niçin beklediği sorulunca, “Çeki vermenizi bekliyorum” der.

Banka müdürü, “Parayı aldın, çek bizde kalacak. Usul böyledir” deyince de Kurtdereli, “O halde alın bu 1.000 lirayı, benim çekimi geri verin” diye karşılık verir. Şaşıran banka müdürü, “Neden?” diye sorar. İşte Kurtdereli’nin cevabı:

- Orada Mustafa Kemal’in resmi ve altında da imzası vardır.

Kurtdereli 1.000 lirayı geri verir, çeki alır ve çıkar gider.

Atatürk’ün kendi maaşından keserek uygun gördüğü ödülü, Atatürk’ün el yazısı ve imzası bulunan o çeki ömür boyu saklayabilmek için reddeden bir pehlivan…

Kurtdereli o çeki ömür boyu saklar. Bir demecinde konu açılınca, “Parayı ne yapayım ki? Bana dünyanın en büyük adamı, ömrümün en büyük mükâfatını verdi” der.

(Alıntıdır)

 ***

TEBESSÜM

ATM

Yaşlı ve hayli göbekli adam, son teknoloji spor aletleriyle dolu spor salonunda görevli antrenöre sormuş:

- Genç ve güzel bir kıza vuruldum, onu etkileyebilmek için hangi makineyi kullanmamı tavsiye edersiniz?

Antrenör bir süre adama baktıktan sonra cevap vermiş:

- Spor salonumuzun hemen girişinde bir ATM var, bence onu kullanın!

***

GÜNÜN SÖZÜ

 Kişi kim olduğunu bilmek isterse, kimleri sevdiğine baksın.

Mevlana