Dünyada dövme modası hızla yayılıyor. Türkiye’de buna dahil oldu. Ancak uzmanlar ve doktorlar açıklama yapıyor:

“Dövme lenf kanseri riskini artırıyor.”

 Bu uyarılara ne kadar uyulur bunu şu anda tahmin edemiyoruz.

 Ancak bilinen şu;

 Dövme yaptıranlardan bazıları lenf kanserine yakalandı. Doktorlar, bu rahatsızlığın giderek artışına dikkat çekiyor.

 Peki, dövme sağlığı tehdit ediyorsa yasaklanamaz mı? Bazı ülkelerin bu konuda harekete geçtiğini görmekteyiz.

 Dövme konusunda geniş çaplı araştırmalara yönelindi. Uzmanlar “Bugünkü araştırmalar yetersiz kalıyor. Daha geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç var “ diyor.

 Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Coşkun, dövme yaptırmanın lenf kanseri riskini yüzde 21 oranında artırdığının tespit edildiği uyarısını yaptı.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun, kalıcı dövme tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle genç yaşlarda yaygın olarak yapıldığına dikkat çekerek, " Dövmelerin uzun süreli etkilerine yönelik yeterli araştırma ve bilgi bulunmamakta.

Bu konuda Clinical Medicine dergisinde önemli bir çalışma yayınlandı. Lund üniversitesinde Nielsen ve arkadaşları tarafından yapılan bu çalışmaya yaklaşık 11 bin kişi dahil edildi. Lenfoması olanlarda dövme yüzdesi yüzde 21 iken, lenfoma tanısı olmayanlarda bu oran yüzde 18 olarak bulundu. Sonuçta dövme yaptırmanın lenfoma riskini yüzde 21 oranında artırdığı tespit edildi. Bu çalışmada dövmenin büyüklüğü ile lenfoma arasında bir ilişki bulunmadı" ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Uğur Coşkun daha sonra şunları kaydetti

"Dövmenin hangi mekanizma ile lenfoma riskini artırdığına dair net bir veri yok Fakat cilde enjekte edilen dövme mürekkebinin düşük dereceli inflamasyonu uyaracağı ve bu şekilde lenf kanserine yol açabileceği düşünülüyor. Vücuda enjekte edilen mürekkep sonuçta yabancı bir madde ve immün sistemi harekete geçiriyor. Bu mürekkebin büyük bir kısmı da deriden lenf nodlarına taşınıyor. Bu şekilde lenfoma ile bir ilişkisi olabilir diye düşünülebilir. Bu konuda net bir şey söyleyebilmek için daha büyük araştırmalara ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz. Dövme ile lenfoma ve diğer kanserler arasında ilişkiyi büyük çalışmalarla araştırmak gerekiyor."

 Batı ülkeleri dövme konusunda katı kurallar uygulamaya başladı.

Avrupa Birliği (AB), dövme ve kalıcı makyajda kullanılan zararlı kimyasallar konusunda bazı katı kurallar uygulamaya başlıyor.

 Yeni yıldan itibaren ilk aşamada mavi ve yeşil renk skalasındaki iki mürekkebin kullanımının yasaklanması da dahil, 4 binden fazla tehlikeli kimyasalın dövme ve kalıcı makyajda kullanımına son verilecek.

AB Komisyonu'nu, Avrupa vatandaşlarının dövme mürekkepleri ve kalıcı makyaj malzemelerindeki kimyasalların yarattığı sağlık risklerine karşı korunması amacıyla 2015 yılından itibaren harekete geçti.

AB yönetiminin talebi üzerine, Avrupa Kimya Ajansı (ECH), Almanya, İtalya, Danimarka ve Norveç makamları ile ortak bir çalışma yürüttü.