Pahalılık ve durdurulamayan enflasyon tatilcileri de vurdu. Otel fiyatlarını çok pahalı bulan tatilciler yat turizmine yöneldi. Daha ekonomik olan yatlara ilgi giderek artıyor.

Dövizin yükselişi, otel ve villa tarafındaki fahiş fiyatlar turizmi olumsuz etkiliyor derken, tatil bütçesi ayıran tatilcilere ise tekne turizmi önemli bir alternatif olarak ön plana çıkıyor. Tekne turizminde Bozburun, Bodrum ve Marmaris’le beraber en gözde mekanlar arasında Fethiye ve Göcek’te bulunuyor. Göcek Yat kiralama

Pandemi ile yoğun ilgi gören tekne tatili yükselişini 2024 sezonunda da sürdürüyor. Artan otel ve ulaşım fiyatlarının da etkisi ile tekne tatilinin bu yıl tatilcilerin gözdesi olması bekleniyor. Yunanistan’ın kapıda vize uygulaması da bu trendin yükselişine katkıda bulunuyor. Bu trendin en gözde lokasyonları arasında bulunan Göcek, Sarsala Koyu, Yassıca Adaları, Kille Koyu, Kleopatra Hamamı, Sıralıbük Koyu, Tersane Adası, Bedri Rahmi Koyu ve Boynuzbükü Koyu gibi pek çok popüler koy ve adaya ev sahipliği yapıyor. Tahrip edilmemiş doğasıyla ziyaretçilerine huzur dolu bir tatil deneyimi sunan Göcek’te tekne sahipleri de teknelerindeki hizmet anlayışlarıyla tatilcilere keyifli bir yaz seçeneği sunuyorlar.

Dünya’nın her yerinden tekne turlarına katılmak üzere misafir ağırlayan Göçek’in ünlü teknelerinden Storm isimli Sunset of notika 90’nın kaptanı Kadir Baş konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kadir Bey kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz ve son yıllarda artan bu talebin sebebi sizce nedir, sizin işler nasıl?

“Yaklaşık 25 yıldır yat sektöründeyiz, son 4 yıldır Göcek’teyiz. Aslında talep hep vardı ama çoğunluk yabancı misafirlerdi ama pandemiden sonra misafirlerimizin %80’ini Türk misafirler oluşturmaya başladı. Göcek tatil için daha izole bir ortam sunduğu için de oldukça yoğun bir talep var.”

Peki 5 yıldızlı otellerden vaz mı geçildi?

“Sanmıyorum ama Dünyada pek çok şey gibi tatil anlayışı da değişiyor. Bize gelen talepler genelde bireysel. Kurumsal tüzel kişilik organizasyonları için de yat turları oldukça gözde. Bizim 5 kabin yatımız var, 10 kişiye kadar misafir kabul edebiliyoruz. Tatil köylerinde 5 odaya ödenecek tutardan daha az bir bütçe ile tekne tatili yapabiliyor misafirlerimiz.”

Peki kaç günlük kiralamalar yapılabiliyor?

“Turlarımız genelde 7 gün oluyor ama minimum 3 güne kadar rezervasyon alıyoruz. Ama yakın zamanda gelen talepleri sor sat şeklinde günü birlik ya da 1-2 günlük talepleri de değerlendiriyoruz.”

Tekne turizminde haliyle bir rekabette vardır? Siz hangi yönlerinizle ayrışıyorsunuz?

“Rekâbet her sektörde olduğu gibi bizde de var. Biz 1 kaptan 3 mürettebatla birlikte 4 kişi hizmet veriyoruz. Yatımıza özel aşçımız var. Bizim yatımız 5 kabin motoryat. Her kabine özel banyo mevcut. Bu sayıda, bu özellikte yat alternatifi çok az. Bir nevi küçük bir butik oteliz. Göcek ve Fethiye’de izole, doğayla iç içe bir tatil deneyimizi sunuyoruz. Üstelik yatımızın konforu da misafirlerimizi daima memnun ediyor.”

Son olarak talepler nasıl geliyor.? Acentelerle iş birliği içerisinde misiniz?

“Elbette. Acente müşterilerimiz çok fazla. Bireysel taleplerde alıyoruz zaman zaman. Biz 1 kaptan 3 mürettebatla birlikte 4 kişi hizmet veriyoruz. Yatımıza özel aşçımız var. Bizim yatımız 5 kabin motoryat. Her kabine özel banyo mevcut. Bu sayıda, bu özellikte yat alternatifi çok az. Bir nevi küçük bir butik oteliz.”