Turizmde de her alanda olduğu gibi kartla  harcamalarda da bir rekor kırıldı.

Turizm Databank’ın Bankalararası Kart Merkezi BKM’den derlediği verilere göre; yurt içinde, kredi kartları ile yapılan turizme yönelik harcamalar (konaklama, havayolu, acenteler, rent a car), 2024 yılının Ocak – Nisan döneminde %140 artarak 212 milyar TL’yi geçti.

Ancak bunun da sıkıntıları var.

Kartla harcamalar artıyor ama, borçlar ödenemiyor. Bu da bankaları zora sokuyor. Arap ülkeleri şimdi ucuz tatil programları düzenliyor. Petrolün yerini tutabilecek arayışlar içinde turizm öne çıkıyor.

Tatilini dışarıda geçirmek isteyenler şimdi ucuz tatil peşinde.

Dolar bazında ise kartla yapılan turizm harcamaları 4.6 milyar Dolar’dan 6.7 milyar Doları geride bıraktı.

Yurt içinde, kredi ve banka kartları ile yapılan otel konaklama harcamaları 2024 yılının Ocak – Nisan döneminde %130 artarak 67.1 milyar TL seviyesini geçti.

2023 yılının aynı dönemde bu rakam 29 milyar TL dolayında idi.

Dolar bazında ise 1.5 milyardan 2.2 milyar Dolara yaklaştı.

Tur operatörleri, yurt dışı turizm talebinde %15’lik bir artış beklerken, Türkiye, toplam yurt dışı seyahatlerinin %54’ünü oluşturacak.

ATOR’un Uluslararası Turizmden Sorumlu Başkan Yardımcısı Artur Muradyan, “2024 yazında Ruslar yaklaşık 5.6 milyon yurt dışı seyahati yapacak. Bu rakam, 2023 yazına göre %16.6 artış anlamına geliyor. Bu seyahatlerin 3.1 milyondan fazlası (%56) tur operatörleri aracılığıyla gerçekleştirilecek” dedi.

Gazetemru’nun haberine göre Muradyan, “Yaz tatilleri için en popüler yabancı destinasyon yine Türkiye olacak ve bu yıl da toplam yabancı seyahat sayısındaki payı %56 civarında olacak. Ayrıca, büyük tur operatörlerinin yaz satışlarındaki payı da artacak” diye ekledi.

ATOR’un açıklamalarına göre, Mayıs ayı sonu itibariyle en büyük tur operatörlerinde Türkiye’ye yapılan yaz turu satışları %34 ila %200 arasında artış gösterdi.

Abhazya da 2024 yazında Rus turistler arasında popülerliğini artıracak. ATOR’un verilerine göre, yaz aylarında Abhazya’ya 1.15 milyon Rus turistin gitmesi bekleniyor ve bu turistlerin %40’ı Soçi’den günübirlik ziyaretçiler olacak.

Son yıllarda sadece kış destinasyonu olmaktan çıkan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ise üçüncü sırada yer alıyor.

Mısır, her şey dahil tatil paketlerinin fiyatı ile Türkiye’ye doğrudan rakip olarak dördüncü sırada bulunurken, Tayland da beşinci sırada yer alıyor.

ATOR’a göre, 2024 yazında büyük tur operatörlerinden Türkiye’ye uçuşlu bir tur paketinin kişi başına ortalama maliyeti 105 – 128 bin Ruble arasında değişiyor. Abhazya için bu maliyet 33 – 38 bin Ruble, BAE 90 – 11  bin Ruble, Mısır 81 – 94 bin Ruble ve Tayland 93 -107 bin Ruble arasında olacak.