Zaman zaman sağlığımızla yakından ilgili konulara da değiniyoruz. Okurlarımız gönderdikleri maillerde bu yazılara daha çok önem verilmesini istiyor.

 Bugün kendiliğinden yetişen, doğal bağırsak sökücü olarak bilinen , organlardaki iltihabı söken kuzukulağından ve yararlarından söz edeceğiz.

 Vücudu mikroplardan arındırmak ve özellikle de bağışıklığı güçlü tutmak için tükettiğiniz her besine çok dikkat etmelisiniz. Sulak alanda yetişen bir bitki olan kuzukulağı, içeriği sayesinde tam bir şifa deposu. İçerisinde neredeyse tüm vitaminleri barındıran doğanın bu mucize bitkisi pek çok şeye iyi geliyor. Ekşimsi bir tada sahip olan bu bitki, C vitamini açısından zengin olduğu için severek tüketiliyor.

 Türkiye ve diğer Akdeniz ülkelerinde yabani olarak bulunabilen kuzukulağı, ismini yapraklarının kuzu kulaklarına benzer şeklinden alır.

İlkbaharda toplanan genç yaprakları çiğ olarak veya pişirilerek yenebilir. Ekşimsi bir tada sahip olan bu bitki, C vitamini açısından zengindir ve halk arasında bazı rahatsızlıklara karşı kullanılır.

Yüzyıllardır kendiliğinden yetişen ve alternatif tıpta doğal ilaç yapımında tüketilen kuzukulağının, doğadaki en güçlü mikrop öldürücülerden biri olduğu belirtildi.

Bilim literatüründe Rumex acetosella olarak adlandırılan kuzukulağı, kırmızı gövdeli bir bitki türüdür. Yapraklarında yüksek miktarda potasyum barındıran kuzukulağı, ayrıca okzalat, oksalik asit, tanen, antrakinon, reçine ve şeker içerir. Bunun dışında A, B ve C vitaminleri bakımından zengindir. Tüysüz uzun yaprakları nedeniyle kuzuların kulaklarına benziyor.

Halk arasında ekşimlik, oğlak kulağı ve ebemekşisi olarak da isimleri vardır. Türkiye'de en fazla yetiştiriciliği Tokat'ta yapılırken Dünya da ise Avrupa ülkelerinde sera yöntemiyle yetiştirilir.

Ancak kuzukulağı kendiliğinden sulak alanlarda yetişen bir bitkidir. Sonbaharda tam olgunlaşan bu bitki kış ayları boyunca pazar tezgahlarında bulunabilir.

 Eski çağlardan beridir cilt hastalıklarında sıklıkla kullanılan kuzukulağı özellikle sedef hastalığı, egzama ve çıbanlara birebir fayda sağlar. İçerdiği asidik özellikle cilt yüzeyindeki deforme olmuş hücreleri yeniler.

Güçlü bir mikrop öldürücü etkisi vardır. Yapılan son araştırmalarda bitkinin anne sütünü artırıcı etkisinin olduğu saptanmıştır. Karabuğday ailesine ait kuzukulağı nemli topraklarda kolayca yetişir. Çiğ olarak tüketilebilir.

Alternatif tıpta kuzukulağı suyu özellikle cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bir demet kuzukulağı iyice yıkandıktan sonra bir litre su eklenerek kaynatılır. Yarım saate kadar kaynayan su süzülür.

 Yumuşamış olan lapa kuzukulağını kurumuş topuk ya da dirseğe koyup üzerini streçleyip yarım saat beklerseniz.

Bu bölgenin yenilenmesine yardımcı olur. Ayrıca bu su egzama gibi rahatsızlıklara sürüldüğünde deforme olan bölgeyi yeniler. kuzukulağı kurutulup kaynatılıp çay elde edilir. Bu çay güçlü bir idrar söktürücüdür. Sindirimi düzenler ve safranın fonksiyonlarını yeniler.

Kadınların ergenlikten itibaren yaşadığı adet döngüsünde yaşanan sancı ve ağrıları dindirir. Ayrıca düzensiz adet döngüsünde de fayda sağlar.

"Kuzukulağı", yani Rumex acetosa (Eğrelti otu olarak da bilinir) ve benzeri türleri, genellikle yabani olarak yetişen, ekşimsi bir tada sahip, geniş, yeşil yaprakları olan bir bitkidir. Yemeklerde genellikle baharat olarak kullanılır ve salatalara ekşilik katmak için kullanılır. Geleneksel tıpta da çeşitli amaçlarla kullanılan kuzukulağının faydaları arasında şunlar sayılabilir:

Kuzukulağı, yüksek miktarda C vitamini içerir. Bu vitamin, bağışıklık sisteminin desteklenmesi, cilt sağlığının korunması ve antioksidan etkileriyle bilinir.

Demir yönünden zengin olan kuzukulağı, anemi (kansızlık) riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir, özellikle C vitamini ile birlikte tüketildiğinde, demirin emilimini artırabilir.

Flavonoidler gibi antioksidan bileşikler içerir. Bu bileşikler, serbest radikallere karşı koruma sağlayarak oksidatif stresten kaynaklanabilecek hasarı önlemeye yardımcı olabilir.

Lif açısından zengin olması nedeniyle sindirim sistemine faydalı olabilir ve kabızlık problemini önlemeye yardımcı olabilir.

 Kuzukulağının anti-inflamatuar özellikleri olabilir, bu da onu iltihapla mücadelede ve iltihaplı hastalıkların belirtilerini hafifletmede potansiyel olarak yararlı kılar.

Çiğ olarak tüketildiğinde dil üzerindeki enfeksiyonlu hücreleri ve diş aralarındaki besin atıklarını temizler. Diş etlerini güçlendirir. Diş kaybını azaltır.

C vitamini eksikliğinden kaynaklı ortaya çıkan ciddi hastalıkların riskini düşürür. Vücuttaki sağlıklı hücre sayısını artırır.

Taze olan kuzukulağı ezilip cilt yüzeyine sürüldüğünde burada olan egzama, sedef, güneş yanığı gibi cilt problemlerin riskini azaltır. Tüm cilt hücrelerini güçlendirerek yaşlanma ve kırışıklık gibi etkileri ortadan kaldırır.

Çeşitli sebeplerden ötürü yavaşlayan bağırsaklar kabızlığa neden olur. Ancak kuzukulağı bağırsakların işlevselliğini artırarak sindirim sorunlarının önünde geçer. Adeta müshil gibi etki sağlar.

İçeriğinde sıvı oranı yüksek olduğunda böbrek bezlerini çalıştırır. Ancak yüksek potasyum içerdiğinden vücutta sıvı dengesizliğine yol açabilir.

Kandaki toksinleri ve yağları temizleyerek idrar yolu ile atar. Bu işlemi sırasında idrar yollarını ve mesaneyi temizler. Taş ve kum oluşumunu önler.

Yapılan araştırmalarda kuzukulağı tohumunun anne sütünü artırdığını ve besleyici özelliğini çoğalttığı görülmüştür.

Üst solunum yolları hastalıkları sırasında tüketildiğinde boğazı enfeksiyondan arındırır. Bağışıklığın neden olduğu yüksek ateşi düşürür.

Genellikle çiğ olarak salatalarda kullanılır. Ancak çorba ve böbreklerde de iç malzeme niyetine de tüketilebilir. 20 gram kurutulmuş kuzukulağını kaynamış bir bardak sıcak suyun içine ekleyin 5 dakika sonra süzüp tüketin. Bu çay ateşi düşürmeye ve idrar sökmeye yardımcı olur.

Bir demet kuzukulağını iyice yıkayın. Bir saat boyunca sirkeli suda bekletin. Daha sonra doğrayıp bir tabağa alın içine bir salatalık doğrayıp zeytin yağı limon ve pul biber ekleyip tüketin. Bu salatayı ara öğün olarak tükettiğinizde kilo vermenize de yardımcı olur.