CHP Grup Başkanı Özgür Özel, kurultaya kadar grup toplantılarına katılmayacağını belirterek, "Kurultaya kadar istifa etmeyeceğim. Görevimi resmen bırakmıyorum ama fiilen Grup Başkanlığı yapmayacağım" şeklinde konuştu.

Özgür Özel, TBMM'deki odasında sohbet ettiği basın mensuplarına CHP Genel Başkanlığı'na adaylığı ile ilgili süreci değerlendirdi. Grup başkanlığından istifa edip etmeyeceğine ilişkin konuşan Özel, Grup Başkanlığı konusunu kurultay tarihi kesinleştikten sonra arkadaşlarıyla değerlendireceklerini ifade etti.

"KURULTAYA KADAR İSTİFA ETMEYECEĞİM"

Özgür Özel, kurultaya kadar CHP Grup Başkanlığı görevinden resmi olarak istifa etmeyeceğini belirterek, "Kurultaya kadar istifa etmeyeceğim. Görevimi resmen bırakmıyorum ama fiilen Grup Başkanlığı yapmayacağım. Bundan sonra salı günleri grup toplantılarına katılmayacağım. Grup Başkanı olarak benim yapmam gereken görevlerde, zaten benim olmadığım yerde grup başkanvekillerimiz yetkili. 3 grup başkanvekilimiz görevine devam edecek. Kurultay'ı yapacağız. Kurultay bittikten sonra eğer ben genel başkan seçilirsem zaten bir grup başkanı seçimi olmayacak. Otomatikman hem genel başkan hem de grup başkanıyım. Sayın Genel Başkan seçildiği takdirde o gün yeni grup başkanının seçilmesi için gerekli seçimin yapılması için adımı atacağız" dedi.

"KARARI KILIÇDAROĞLU İLE BİRLİKTE ALDIK"

Bundan sonrasında sadece kendisine ihtiyaç duyulduğu zamanlarda Meclis'e geleceğinin altını çizen Özel, bu kararı gün içinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelerek birlikte aldıklarını kaydetti. Özel, "Ben durumu anlattım. 'Bu duruma nasıl bir çözüm bulalım?' diye konuştuk. Birlikte fikir birliğine vardık. Biz grup başkanlığı seçimini kurultay sonrasına bırakıyoruz. İhtiyaç olursa kurultaydan sonra seçilecek. Kurultaya kadar Özgür Özel Anadolu'da, illerde olacak. Fiilen görevi yürütmeyecek" diye konuştu.  

Özel, süreçle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

"Grup başkanlığı duruyor zaten. Eğer kurultayı kazanırsam da makamı bırakmadan devam ederiz. Kurultayda Genel Başkanla yarıştık ve diyelim ki ben kazandım. O zaman zaten grup başkanlığı görevim devam ediyor. Ola ki kaybedersek artık yeni bir grup başkanı seçilmesi doğru olur. Kurultayı kurultayda bırakırız ve biz de yeni grup başkanımıza destek veririz. Ama ben kazanacağımı ve Grup Başkanlığı görevimi sürdürme yetkisini delegelerden alacağımı düşünüyorum. Ancak tersi olursa yeni grup başkanı seçilir. Şu anda resmi bir istifa yok, sadece fiilen görevi bırakıyorum. Çok özel bir durum olmadıktan sonra MYK'ya da PM'ye de grup toplantılarına da katılmayacağım."