BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de ÖTV zammına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Destici, yüzde 200 üzeri artırımın kabul edilebilir ve hakkaniyetli olmadığını belirterek "Kemer sıkarak ekonomiyi düzeltmek sıradan ekonomi yöneticilerinin de yapabileceği şeyler" dedi.

Cumhur İttifakı'nın ortağı Yeniden Refah Partisi Lideri Fatih Erbakan'ın ardından Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici de ÖTV zammına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Destici, yüzde 200 üzeri artırımın kabul edilebilir ve hakkaniyetli olmadığını söyledi.

'SİYASİ PARTİLERE VERİLEN MİLYARLARCA TL HAZİNE YARDIMI KALDIRILABİLİRDİ'

Yüzde 200 üzeri artırımı kabul edilebilir ve hakkaniyetli düzenleme olarak görmeyen Destici, "ÖTV dolaylı bir vergi düzenlemesidir. Yani yoksulla zenginin, geliri düşük olanla yüksek olanın aynı oranda ödediği vergidir. Akaryakıta bu denli zam yapmak yerine mesela, doğalgazda geliri yüksek olanlara uygulanan sübvanse (yüz milyarca TL) ile siyasi partilere verilen milyarlarca TL hazine yardımı kaldırılabilirdi. Ekonominin şoför mahallinde oturanlar kolaycılığa kaçarak, çözümü dolaylı vergilerde bulup faturayı dar gelirli ve üretici ile yüksek gelirlinin sırtına aynı oranda yüklememelidir" ifadelerini kullandı.

'DAHA KONFORLU VE CAN YAKMAYACAK ÇÖZÜMLER BEKLEMEK VATANDAŞIMIZIN HAKKI'

"Bu doğru ve hakça değildir" diyen Destici, "Ayrıca bugüne dek yapılan tüm iyileştirmeleri de değersiz kılmaktadır. Zamlarla ya da kemer sıkarak ekonomiyi düzeltmek, bütçe açıklarını kapatmak sıradan ekonomi yöneticilerinin de yapabileceği şeylerdir. (Nitekim 70’li ve 90’lı yıllarda Türkiye’de sıkça uygulanmıştır) Dünya ekonomi çevrelerinin itibar ettiği ya da ağırlıkları olduğu söylenen isimler iş başında ise o vakit daha konforlu ve can yakmayacak çözümler beklemek vatandaşımızın en tabii hakkıdır" diye konuştu.