Schengen vizesi konusunda yaşanan sıkıntılara yenileri ekleniyor. Kapı kapı dilenci gibi dolaşmaya devam ediliyor.

Avrupa ile bugün düğümlenen ilişkilerimiz tamamen yanlış politikalara dayanıyor. Bunun çözülmesi de şu an için imkânsız görülüyor. Ne acıdır ki Avrupa bizi Ortadoğu ülkesi olarak görüyor.

 Batı, en çok sığınmacı konusunda çok katı ve hassas. Vize konusunda sığınmacıların ülkelerine sızmasından endişe ediyor. Bu nedenle de her şeyi sık dokuyup, ince eliyor.

 Nerden bakarsanız bakın vize konusu daha çok baş ağrıtacak gibi görünüyor. Bundan sonra iyi ilişkilerin de bir işe yaramayacağı görünüyor.

 Avrupa’da bize en yakın ülke Almanya. Bu yıl Almanya’dan ülkemize akın var. Ancak, Almanya’ya gidecek olan Türk vatandaşlarına Almanya kapattı. Açıkça “gelmeyin” diyorlar.

 Vize konusu öteden beri sıkıntı yaratıyordu. Bu sıkıntılı duruma Almanya da katıldı. Vize konusunda zorluk üzerine zorluk çıkarılıyor. 7 ay öncesinden randevu bile verilmiyor. Vize ücretlerine de zam geldi.

 Almanya 11 Haziran'dan itibaren Schengen vizesi başvurularından 90 euro almaya başladı. Öte yandan, Almanya Konsolosluğu 7 ay öncesine randevu dahi vermiyor.

İş insanları artık iş görüşmeleri için Avrupa'ya gelemez oldu, öğrenciler büyük sıkıntı yaşıyor, insanlar akrabalarını ziyaret edemiyor, en yakınlarının düğünlerine dahi gidemiyor.

Yurt dışında en çok Türk ya da Türk kökenlinin yaşadığı ülke olan Almanya’ya vize ücreti Türk vatandaşları için 90 Euro oldu. 11 yaşına kadar olanlar için ücretsiz. Ancak, Alman vizesine başvuru randevusu almak neredeyse imkansız.

Almanya’nın Türkiye’deki temsilciliklerinden yapılan açıklamada, "Bekleme süresi 7 ayı bulabilir“ deniliyor. Vize randevusu alabilenler görüşmeye çağrılıyor, bir bekleme süreci de ondan sonra başlıyor. 

Tüm AB ülkeleri için geçerli olacak vizeye zammın 11 Haziran 2024‘te başlayacağının belirtildiği açıklamada, "Türkiye’deki temsilciliklerimizde uzun randevu bekleme süreleri ve vize başvurularının uzun inceleme süreleri dikkate alınmalıdır. Bu süre bir ayla yedi (7 ay) ay arasında değişebilmektedir. Lütfen seyahat planınızı buna göre yapınız “deniliyor.

Açıklamada, önemli bir uyarıda da bulunuldu:

"Vize başvurusu için öncelikle başkonsolosluklar ya da elçiliğin bekleme listesine kayıt yaptırmanız çok önemli. Vize randevuları bu başvurulardaki kronolojik (tarihi) sıraya göre değerlendirmeye alınacaktır. Eğer bu listeye yazılmakta geçirseniz, vize randevu talebiniz dikkate alınmayabilir ya da planladığınız geziden sonraki bir tarihe randevu verilebilir.