Rusya, bir yandan iç turizmi canlandırmak için adımlar atarken, Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı yüzde 2 arttı. İlgililer 2024’te bu sayının yüzde 10’a çıkacağını söylüyor. Rusya’nın iç turizme yönelik önlemlerine rağmen Rusların ilk tercihi yine Türkiye oldu.

Yüzümüzü güldüren nokta şu:

 Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı her yıl artıyor.

 Kültür ve Turizm Bakanlığı 2024 yılının ilk ayına ait ziyaretçi sayısını açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, ocak ayında Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2 artarak 2 milyon 5 binden 2 milyon 47 bine yükseldi. 

Türkiye 2023 yılında toplam 56,7 milyon ziyaretçi ve 54,3 milyar dolar da gelir rakamına ulaşmıştı. Kişi başı gecelik harcama da 99 dolar olmuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2024 yılı hedeflerinin ise 60 milyon turist ve 60 milyar dolar turizm geliri olduğunu açıklamıştı.

Rusya’dan bir kötü haber:

Rusya, iç turizme yönelik yeni önlemler alıyor. Daha önce Türkiye’ye charter seferlerine yeşil ışık yakılmıştı. Şimdi ise charter seferlerin durdurulduğu açıklandı. Bunun nedeni yukarıda da açıkladığımız gibi iç turizmi canlandırmak.

Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, iç turizmi geliştirmek için daha önce başlattığı 'charter destek' programını 2024 yılında yenilemeyeceğini duyurdu. 

Ekonomik Kalkınma Bakanlığına bağlı turizm projelerinin uygulanmasından sorumlu daire başkanı Vladimir Trach, uygulanan teşvike dönük ilginin kaybolduğunu, turistlerin zaten ülkenin her tarafına seyahat ettiğini belirterek "Şimdi sırada arzın geliştirilmesi var." dedi. 

Ancak program çerçevesinde geçtiğimiz yaz hükümet tarafından belirlenen öncelikli bölgelere charter uçuşlar yapan ve destekleri almayı bekleyen tur operatörlerine bu desteklerin de ödenmeyeceği ileri sürüldü. Rus turizm medyasında yer alan habere göre charter uçuşlarını desteklemek için ayrılan para geçtiğimiz aralık ayında bütçeye iade edildi. 

Charter destek programının geriye dönük olarak kısaltılmasının sektörde güven kaybına neden olduğu ifade ediliyor. Seyahat sektörü uzmanları, programın kaldırılmasından ziyade tarifeli uçaklardaki blok koltukları da kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini savunuyor.

Öte yandan Türkiye şemsiyeyi büyütüyor. 125’ten fazla hizmet veren acente ve tur operatörlerini bir araya getiren Türkiye, daha fazla turiste hizmet vermeye hazır olduğunu duyurdu. Bu tür toplantılar sıkça yapılacak.

Başta Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Azerbaycan, Ukrayna ve Gürcistan olmak üzere çok sayıda ülkede hizmet veren 125’den fazla acente ve tur operatörü ‘The Royal Experience 2024’ etkinliği çerçevesinde İstanbul’daki 27 otelle bir araya geldi.

Leisure Business Travel (LBT Service), CVK Park Bosphorus Hotel İstanbul’da düzenlenen ‘The Royal Experience 2024’ isimli workshopla Türk Cumhuriyetlerinin önde gelen seyahat acenteleri  ile Türkiye’de üst segmentte hizmet veren 27 oteli bir araya getirdi.

Özetleyelim:

Uluslararası fuarlara katılmamız ve tanıtımızı etkili yapmamız misafir sayısını artırıyor.

Bu yeterli mi?

Hiç kuşkusuz hayır.

100 milyon turist ve 100 milyar dolar gelir bekliyoruz. Bu rakamlara beklemekle ulaşmak mümkün değil. Neler mi yapmalıyız? Detayları başka bir yazımızda.