NASA'nın OSIRIS-REx uzay aracı, Bennu asteroidinden topladığı örnekleri dünyaya getirmeye hazırlanıyor. O tarihte dünyaya getirilecek olan asteroit örnekleri şimdiden merak konusu oldu. Yeni bir keşif yakın zamanda insanları beklerken uzaya ilişkin bilgiler her geçen gün arıyor. İşte konuya ilişkin detaylar…

2016’DA FIRLATILMIŞTI

NASA'nın OSIRIS-REx uzay aracı, 2016 senesinde uzaya fırlatılmıştı ve 2020 senesinde de Bennu asteroidine ulaşmıştı. Bu asteroidin yüzeyinden örnek parçalar toplayan uzay aracı geçirdiği uzun zamandan sonra dünyaya dönmeye hazırlanıyor.

OSIRIS-REx uzay aracı, 24 Eylül tarihinde özel bir kapsül ve özel bir paraşüt ile örnekleri dünyaya getirecek. İniş işlemi, ABD Savunma Bakanlığı'nın Utah Test ve Eğitim Sahası'na gerçekleşecek. Öte yandan toplanan bu örneklerin Güneş Sistemi’nin oluşmasına ilişkin yeni bulgulara ulaşılması bekleniyor.

TAHMİNLERİNDE YANILDIKLARINI AÇIKLAMIŞLARDI

AA’nın 2022 yılının Temmuz ayında yayınladığı bir haberde NASA’nın Bennu asteroidin yüzeyi hakkındaki tahmininde yanıldığını açıklanmıştı. Yayınlanan habere göre Arizona Üniversitesinde araştırmacı Dante Lauretta, asteroidin yüzeyinin sert olmasını bekliyordu ki yanıldıklarını kabul ederek, "Asteroidin yüzeyiyle ilgili tahminimizde tamamen yanıldık" demişti.

Uzman isimler asteroidin dışının aslında gevşek şekilde tutturulmuş birbirlerine hafif şekilde bağlı parçalardan oluştuğunu açıklamıştı. Hatta "plastik top havuzuna adım atmış" gibi hissettiren bir yüzeye sahip olduğu söylenmişti.

Bunların yanı sıra asteroide ilişkin yapılan tespitler sonrasında Dünya'yı asteroit çarpmalarından korumak için yöntemler geliştirmekte işe yarayabileceği söylenmişti