Konut sıkıntısı büyüyor. Bununla beraber kiralara güç yetmiyor. Boş durumda da evlerin sayısı artıyor. Pahalılık ve bankaların krediyi yüksek faizle tutmaları nedeni ile satışlar durma noktasında. Banka kredilerindeki faiz el yakıyor.

İçinde bulunduğumuz kriz nedeni ile parası olan yüksek gelir için parasını bankada değerlendiriyor. Faizlerin artması konutları satılamayacak duruma getirdi. Eğer yeni bir kampanya olur, konut kredileri faizlerinde bir düşüş yaşanırsa durum değişebilir.

Uzmanlar, konut fiyatlarında düşme olmayacağını söylüyor. Öte yandan inşaat malzemeleri de giderek pahalanıyor. Kira bedellerinde bir düşüşün yaşanmayacağı da dile getiriliyor.

Konut almayı planlayanlar için kritik bir dönemdeyiz. Konut kredisine erişimin zorlaşması, faiz oranlarının yüksekliği ve artan konut fiyatları, yatırımcıları nasıl etkiliyor? Kiralar düşecek mi? İşte uzmanların değerlendirmeleri: Kiralar Düşecek mi? Ev Satın Almak Mantıklı mı? Uzmanlar Neler Söylüyor? işte cevabı…

Milyonlarca vatandaş, yükselen kira oranları nedeniyle konut sahibi olmanın yolunu araştırıyor. Ancak, yatırım için ev almak daha zorlaşıyor. İkinci bir konut satın almak isteyenlere sadece konut fiyatının %22,5 kadarı kredi olarak veriliyor.

İstanbul’da durum farklı.

Marmara’da beklenen deprem nedeni ile İstanbul’u terk edenlerin sayısı giderek artıyor. Evlerin önemli bir bölümü ya satılık ya da kiralık.

Yüksek konut fiyatları nedeniyle peşinat tutarları da artış gösterdi. Örneğin, yatırım amacıyla ikinci bir konut satın almak isteyenlerin 5 milyon TL’lik bir ev için 3 milyon 875 bin TL’yi peşin ödemeleri gerekiyor. Banka kredileri de bu peşine göre veriliyor.

Yeni bir kampanya beklentisi var. İlk kez ev alacaklar için düşük faizli kredi verilmesi planlanıyor. Öngörülen faiz oranı %1,20 ve maksimum vade 180 ay olacak. Özellikle İstanbul’da yapılar satılamadığı için boş duruyor. Bir kampanya beklentisi var. Ancak, fiyatların inmesini beklemeyelim.

Peki, kiraların geleceği ne olacak? Uzmanlar, kira fiyatlarında bir düşüş beklemediklerini belirtiyor. Ayrıca, kredi faiz oranlarının yüksek olması, konut piyasasını olumsuz etkiliyor.

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü Başkanı Ulvi Özcan, konut yatırımının bugünkü koşullarda doğru bir tercih olmadığını düşünüyor. Konut fiyatlarında bir düşüş beklemediklerini belirten Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, son politikaların ve yükselen faizlerin konutta talebi frenlediğini ifade ediyor.

Özcan, oturum amaçlı konut alımlarını tavsiye ederken, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Hakan Akdoğan, konut fiyatlarının TL bazında düşmeyeceğini belirtiyor.

Özetle, konut alımı konusunda pek çok belirsizlik ve soru işareti var. Uzmanların öngörülerine göre, kira fiyatlarında bir düşüş beklenmiyor ve konut kredisi oranları mevcut koşullarda cazip değil. Bu dönemde konut yatırımı yapmayı planlayanlar için piyasa koşullarını dikkatlice değerlendirmek büyük önem taşıyor.