Sultangazi belediyesinin 4,5,6, yaş ile 1’inci ve 2’nci sınıf öğrencisi olan çocuklara bilim ve sanat sevgisi aşılamak için başlattığı Kaşif Çocuk Projesi’nde robotik kodlama, dedektiflik, dil, sanat gibi branşlarıyla toplam 12 atölyede bilgiler edinen çocuklar mezun oldu. Çocuklar, mezuniyet töreni kapsamında kurulan sergide eğitim dönemi içerisinde öğrendikleri bilgilerle yaptıkları projeleri sergiledi.

Mezuniyet programına katılan Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, çocukların hazırladığı projeleri inceleyerek, çocuklardan bilgiler aldı.

DURSUN: ÇOCUKLARI DESTEKLİYORUZ

Programda konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, “Bugün Kaşif Çocuk adıyla adlandırdığımız özel projemizin mezuniyetindeyiz. Kaşif Çocuk projemiz özel bir iş, 5 ve 8 yaş arasındaki çocuklarımızın yeteneklerini akademik bir kurulla tespit ediyoruz ve bu çocuklara özel eğitimler veriyoruz. Okula daha başlamadan Sultangazi Belediyesi olarak eğitim alanında bu çocukları destekliyoruz. Biraz sonra çocuklarımızın yaptığı çalışmaları sergide beraber gezeceğiz. Esasında bilim alanında teknoloji alanında robotik alanda çocuklarımızın yaptığı işleri hep beraber gözlemleyeceğiz. Bu işlerin özel işler olduğunu biliyoruz, çünkü daha çocuklarımız küçücük ama onların bu yaşta desteklenmesinin çok önemli olduğunu biliyoruz. Eğitim hayatında bu yaştaki çocukları tespit etmek ve onları donanımlı ve birikimli olarak hayata hazırlamak bizim için oldukça önemliydi bu vesileyle ben bu Kaşif Çocuk Akademisini destekleyen kıymetli öğretmenlerimize ve eğitim kadromuza gönülden teşekkür ediyorum. Bu yaş kategorisi bizim için çok önemli. Her şey Sultangazi’de çok daha güçlü bireylerin yetişmesi ve eğitim hayatının çok daha güçlü olması için İnşallah Sultangazi eğitimde, kültürel faaliyetlerde, sosyal ve sportif faaliyetlerde en güçlü şehirlerin başında gelecek” diye konuştu.

KAYA: ÇOCUKLARIMIZA GELİŞME AŞAMASINDA ÇOK FAZLA KATKI SAĞLADI

Sergide çalışmasını tanıtan Oğuz Kaan Kaya’nın annesi Dilber Kaya ise “Bu kurs çocuklarımıza gelişme aşamasında çok fazla katkı sağladı, bu sayede çocuklarımızın. Özgüveni arttı ve farklı bir sosyal ortama girmekten mutluluk duyuyorlar. Benim oğlum her sabah kalktığında Kaşif Çocuk var mı diye heyecanlanıyor ve severek katılıyor bu proje ve etkinliklere. Çocuklarımıza çok güzel bir faaliyet olmuş oluyor. Bunlar, belediyemizin sağladığı çok güzel imkanlar. Robotik kodlama, dil eğitimleri, gök bilimleri, sanatsal etkinlikler gibi bir çok etkinliğimiz oldu. Çocuklarımız bu sayede gelişim aşamasında daha sağlıklı bir şekilde verim sağlamış oldular. Her bir çocuğumuzun ayrı ayrı bir heyecanı var. Onların heyecanlarını bu projeler ile karşı tarafa sunarak yenmek çok güzel bir şey ve küçük yaşta bunu başarmak, projeler yaparak deneylerde yer alarak çok güzel etkinlikler sağlıyorlar bu da çocuklarımız için gelecek açısından çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bunun için de belediyemize ayrıca teşekkür ediyoruz" dedi.

“YANARDAĞ DENEYİNİ YAPACAĞIM”

Sergide bilim çalışmasını tanıtan 7 yaşındaki Oğuz Kaan Kaya da “Bugün projemde yanardağ deneyini yapacağım. Bu sirke ve karbonatın bir araya gelip asit baz tepkimesine girmesini anlatıyor. Gerekli malzemeleri koyduktan sonra gazlar sıkışıyor ortaya gerçek yanardağ gibi bir patlama ortaya çıkıyor. Ben bunu gök bilim kursunda öğrendim’’ ifadelerini kullandı.

DHA

Editör: Ayşegül Keskin