İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ın başlattığı operasyondan sonra yaptığı ilk açıklamada, "Savaştayız. Kazanacağız. Düşman benzeri görülmemiş bir bedel ödeyecek" ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın Aksa Tufanı Operasyonu başlatmasından yaklaşık 5 saat sonra ilk açıklamasını yaptı. Başbakan Netanyahu halka seslenerek, “Savaştayız. Bir operasyon değil, bir gerginlik değil, bir savaş" ifadelerini kullandı. Netanyahu, "Güvenlik kabinesini topladım, öncelikle yerleşim yerlerine sızan teröristlerin temizlenmesi talimatını verdim, bu operasyon şimdi gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda geniş bir seferberlik ve düşmanın hiç bilmediği güç ve ölçekte misilleme emri verdim. Düşman benzeri görülmemiş bir bedel ödeyecek. Bu arada tüm İsrail vatandaşlarını ordunun talimatlarına harfiyen uymaya çağırıyorum. Bir savaşın içindeyiz ve bunu kazanacağız" şeklinde konuştu.

"HAMAS 2 BİNDEN FAZLA ROKET FIRLATTI"

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari de Hamas'ın operasyonunun ardından İsrail'in "savaş halinde" olduğunu söyledi. Hagari, “IDF savaş durumu ilan etti. Bir savaş halindeyiz. 2 binden fazla roket atıldı. Teröristler İsrail’e sızdı ve bazıları hala İsrail'de. IDF bölgeyi askerlerle dolduruyor. Gazze sınırındaki duruma odaklanıyoruz. Hava Kuvvetleri Gazze'ye hava saldırısı gerçekleştiriyor” şeklinde konuştu.

İSRAİL 'DEMİR KILIÇLAR OPERASYONU'NU BAŞLATTI

Hamas'ın "Aksa Tufanı Operasyonu"na karşı "Demir Kılıçlar Operasyonu" başlatırken, İsrailli askeri kaynaklar, Hamas’a ait onlarca tonluk mühimmatın vurulduğunu duyurdu.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'e karşı “Aksa Tufanı Operasyonu” başlatırken İsrail ordusu da savaş durumuna geçti. İsrail ordusu daha sonra yaptığı açıklamayla İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF), Hamas'ın Aksa Tufanı Operasyonu'na karşı "Demir Kılıçlar Operasyonu" başlattığını duyurdu. IDF Sözcüsü Daniel Hagari, yerel saatle 06.30’dan itibaren İsrail topraklarına 2 bin 200’den fazla roket atıldığını ve Hamas tarafından hava, deniz ve karadan sızma girişimleri gerçekleştirildiğini söyledi.

ÖLÜ SAYISI 22’YE YÜKSELDİ

İsrail Ulusal Acil Servisi (MDA), Hamas’ın başlattığı saldırılarda en az 22 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. İsrailli yetkililer, ölü sayısının artmasından endişe ediyor.

ABBAS’TAN İLK AÇIKLAMA

Netanyahu'nun ardından açıklama yapan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise, “Filistin halkının, işgalci güçlerin terörüne karşı kendini savunma hakkı var” dedi.

HAMAS’IN 16 TONLUK MÜHİMMATI VURULDU

Hamas ile İsrail ordusu arasında çatışmalar devam ederken, İsrailli askeri kaynaklar, Hamas’a ait 16 ton mühimmatın vurulduğunu duyurdu.

IDF Filistin İrtibat Şefi Ghassan Alian ise yaptığı açıklamada, “Hamas, Gazze Şeridi’nde cehennemin kapısını açtı” dedi. Alian açıklamasında, “Kararı, Hamas verdi ve sorumluluğu üstlenecek, bedelini ödeyecektir” ifadelerine de yer verdi.

Kaynak: İHA