Turizm gelirinin önemi giderek daha çok anlaşılıyor. Turizmde önde olan ülkeler daha fazla gelir elde edebilmek için kıyasıya mücadele veriyor. Türkiye de son yıllarda turizmde önde olan ülkelerden biri.

Türkiye bir hazinenin üzerinde oturuyor. Turizm çeşitliliğinde de söz sahibi ülkelerden biri. Eğer alt yapımızı güçlendirip, iyi bir tanıtımla turizmde daha iyi noktalara gelebiliriz.

 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ülkemizin turizmden elde edilen gelirde dünya üçüncülüğüne koştuğunu söyledi.

 Hedefte şu var:

Kaliteli hizmet, konuk memnuniyeti ve para harcayan zengin turist.

 Antalya’nın Alanya ilçesinde turizmcilerle bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, hedeflerinin turizm gelirinde dünya üçüncülüğü olduğunu belirtti. ”Hedefimiz 100 milyar dolar” dedi.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odasında turizmcilerle bir araya gelen Mehmet Nuri Ersoy, 2028 yılına kadar turizm gelirini 100 milyar dolara yükselterek dünyanın en fazla turizm geliri elde eden üçüncü ülkesi olmayı hedeflediklerini anlattı. Ersoy “2028’de 100 milyar dolar hedefimiz var. Bunu da aşama aşama bütün planları zamanında ve adımları yerinde atarak gerçekleştireceğiz. Bu kendi kendine olmuyor. Bu sistemli programlı çalışarak oluyor. Herkesin üzerine düşen görevleri var. Merkez yönetim olarak bizlerin görevi var.” dedi.

Antalya Havalimanının kapasitesinin 2025 yılında iki katına çıkacağını anımsatan Ersoy, “2021 yılında Antalya Havalimanı ihalesi yapıldı. İnşaatı başladı. Bu sene yüzde 30 kapasite artışı olacak ve 2025’te kapasitesi iki katına çıkmış bir havalimanı olacak.” ifadelerini kullandı.

Ancak havalimanı yapmakla işin bitmediğin kaydeden Turizm Bakanı daha sonra şu noktalara değindi:

 “Doğru yol hatlarıyla hızlı ve emin şekilde bu havalimanları üzerinden gelen misafirleri otellerine ulaştırmamız gerekiyor. O yüzden Alanya-Antalya otobanı ile ilgili çok büyük ihtiyaç vardı. Bu ihaleyle gerçekleştirdik önümüzdeki yıllarda kısmi de olsa otobanları açıp hayatımıza kazandırmaya çalışacağız.”

 Özetleyelim:

 Türkiye’ye ilgi artıyor. Eğer kaliteli ve para harcayan zengin turist hedefliyorsak alt yapımızı buna göre hazırlamamız gerekiyor. Çünkü para harcayan turist yan sektörün de ayağa kalkmasını sağlar.

 Hedefimiz turizmden 100 milyar dolar. Küçümsenecek bir rakam değil. Bütçemiz güçlenir. Bunlar sözde kalmamalı. Zaten daha önce yapılan açıklamalarda Türkiyesiz ve Antalya ’sız bir turizmin düşünülemeyeceği dile getirilmişti.

 Dikkat edilecek olursa dünya devleri otel zincirleri Türkiye’ye yeni yatırımlar gerçekleştiriyor. Türkiye’ye ilginin arttığı görüşündeler.

 İşte buna somut bir örnek:

 Wyndham Hotels & Resorts EMEA Başkanı Dimitris Manikisv Türkiye pazarına uyum sağlayabileceğini düşündükleri life style Vienna House ve üst segment toplantı oteli ya da resort konseptli Dolce by Wyndham markalarını 2024’te Türkiye’ye getirmeyi planladıklarını söyledi.

Türkiye’deki 43 kentte 111 oteli bulunan Wyndham Hotels & Resorts 2024’te 130, 2025’in sonunda ise 150 otele ulaşmayı hedeflediklerini belirten Dimitris Manikisv “Dünya genelinde 9 bin 150 civarı otelimiz var bunun yüzde 95’i franchise. 25 markamızın 10’u Türkiye’de var. Türkiye pazarına baktığımızda pazara uyum sağlayabileceğini düşündüğümüz life style Vienna House ve üst segment toplantı oteli ya da resort konseptli Dolce markalarını 2024’te Türkiye’ye getirmeyi planlıyoruz. Konaklama sektörü sadece yabancı ziyaretçilerden oluşmuyor, yerel ekonomiye de bakmak lazım. Batman, Diyarbakır da odağımızda” diye konuştu.

 Turizm gelirinde dünya birinciliği neden olmasın? Türkiye’nin buna gücü var.