Her ne kadar Almanya ile bazı sorunlar yaşıyorsak da ne Alman turist Türkiye’den ne de Türkiye Almanlardan vaz geçmiyor. Bir noktada turizm onarıcı oluyor. 7 milyon Alman turist yanında 2 milyona yakın gurbetçinin de tatilini Türkiye’de geçirmeye hazırlanıyor.

Hazırlanan yeni kampanyanın başarı ile sonuçlanacağını Bakan Ersoy açıkladı. Ersoy “Çok az bir kayıp yaşayabiliriz” dedi.

Kampanyalar ve etkili tanıtım çok önemli. Türkiye Almanya’dan bu nedenle çok umutlu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iflas eden Alman tur operatörü FTI'a ilişkin açıklamalarda bulundu. İflasa Türkiye'de tatilde yakalanan misafirlerin herhangi bir sorun yaşamadığını kaydeden Ersoy, 7 milyon Alman ziyaretçi hedefinin yakalanacağını ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 8-16 Haziran tarihleri arasında yapılan Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin açılışına katıldığı Samsun'da iflas eden FTI'a ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. İflastan dolayı misafirlerin mağduriyet yaşamadığını kaydeden Ersoy, FTI'ın aldığı 400 bin ileri tarihli rezervasyonun da büyük oranda yine Türkiye'ye geleceğini ifade etti. Bu konuda tur operatörleri ile görüştüklerini ifade eden Bakan. Ersoy, FTI ile Türkiye'deki oteller arasında mutabakat sürecinin devam ettiğini, firma yetkililerinin beyanına göre FTI'ın otellerden alacağı paranın borcundan fazla olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, konu hakkında şunları söyledi:

"Son olarak turizm gündemini meşgul eden önemli bir konuya değinmek istiyorum. Bildiğiniz gibi Almanya’nın en büyük tur operatörlerinden biri olan FTI grubu 4 Haziran itibari ile operasyonlarını dünya genelinde durdurma kararı aldı. Bakanlığımızca bir kriz masası oluşturduk. İlk olarak ülkemizde tatilde bulunan 25 binden fazla FTI misafirinin ülkelerine dönüşleri, herhangi bir mağduriyet oluşmasına izin verilmeden ve çok büyük oranda sorunsuz bir şekilde organize edildi. Bu bağlamda sürece yapıcı bir şekilde yaklaşan ve iş birliği yapan başta FTI Türkiye çalışanları olmak üzere konaklama tesislerimize, transfer şirketlerimize, hava yolu firmalarımıza, kamu görevlilerimize bakanlığım ve sektörüm adına teşekkür ederim. İkinci olarak FTI bünyesinde buluna ileriye dönük 400 bin ziyaretçi rezervasyonunun minimum iptalle tekrar ülkemize yönlendirilmesi için çalışmalar yaptık. Başta firmaya atanan kayyum heyeti olmak üzere bu rezervasyonlara talip olan, içlerinde Türk kökenli operatörlerinde yer aldığı Almanya’nın önde gelen tur operatörlerinin yöneticileri ile görüşmelerimizi tamamladık. Bakanlık ve TGA olarak Almanya genelinde mevcut kampanyalarımıza ilave olarak yoğun ve uzun süreli bir tanıtım kampanyasını da başlattık. Tüm bu gelişmelerin sonucu olarak, aldığımız bilgilere göre FTI misafirlerinin ileriye dönük Türkiye rezervasyonları çok büyük bir oranda yine Türkiye olarak gerçekleşmekte. Üçüncü olarak firma yetkilileri, Türkiye genelinde işletmelerden olan alacaklarının işletmelere olan borçlarından çok daha fazla olduğunu sözlü olarak beyan etmektedirler. Bu konudaki mutabakat süreci sürmektedir. Sonuç olarak, krize tatilde yakalanan misafirlerin seyahat süreçlerinin diğer ülkelere nazaran sorunsuz bir şekilde gerçekleşmiş olması, tur operatörleri ile başlattığımız yeni kampanyanın da olumlu etkisi ile süreci Türkiye olarak çok az kayıpla kapatacağımızı ve sezon başında belirlediğimiz 7 milyon Alman ziyaretçi hedefini yakalayacağımızı ön görüyoruz."