Yaz aylarının gelmesi ile küresel çaptaki sıcaklık artışları hergün gündem konusu oluyor. Gündelik yaşantımızı sıcaklık rekorları kırarak hayatı olumsuz etkilemeye devam ederken bir sıcaklık rekoru daha kırıldı. Çin’in kuzeybatı kesimindeki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yer alan Turfan kentine bağlı Sanbao ilçesinde hava sıcaklığı dün rekor seviyeye ulaştı. İlçede termometreler 52,2 dereceyi gösterdi.

Turfan Meteoroloji Gözlemevi tarafından yapılan açıklamada, Sanbao ilçesinde hava sıcaklığının pazar günü saat 19.07 sıralarında 52,2 dereceye çıktığı belirtilerek, 14 Temmuz’da yüksek hava sıcaklıkları için alarm seviyesini kırmızıya yükselttiği hatırlatıldı. Açıklamada ayrıca, yüksek sıcaklıkların en az bir hafta süreceği ifade edildi.

Yerel basında yer alan haberlerde ise Turfan’ın Alev Dağı Manzara Bölgesi’nde yüzey sıcaklığının 80 santigrat dereceye ulaştığı aktarıldı.
Sincan yerel makamları ise, tarımla uğraşan vatandaşlara sulama faaliyetlerini arttırmaları konusunda uyarılarda bulundu.

DAHA ÖNCEDE SICAKLIK REKORU KIRILMIŞTI

Turfan Havzası’nda yer alan Ayding ilçesinde 2015 yılında hava sıcaklığı 50,3’e ulaşarak rekor kırmıştı. Çökelti havza olarak bilinen Turfan Havzası, Çin’in en sıcak ve en kuru iklimine sahip bölgesi olarak biliniyor.