Yazın güneşlenmenin keyfini çıkardınız ama cildinizde lekeler mi oluştu? Endişelenmeyin, size harika bir çözüm önerimiz var. Elma sirkesi ile cildinizi silgi gibi temizleyebilirsiniz. Elma sirkesinin cilt bakımında pek çok faydası vardır. Akne, sivilce, siyah nokta ve güneş lekeleri gibi cilt problemlerini giderir. Ayrıca cildi ölü hücrelerden arındırır, tonunu eşitler ve yaşlanma belirtilerini azaltır. Elma sirkesinin cilde nasıl uygulanacağını ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini haberimizde bulabilirsiniz.

ELMA SİRKESİ NASIL KULLANILIR?

Elma sirkesini cilt bakımında kullanmak için öncelikle saf elma sirkesi satın almanız gerekir. Saf elma sirkesi, pastörize edilmemiş, filtre edilmemiş ve organik olanıdır. Bu sirke, içinde “anne” olarak adlandırılan maya ve bakteri kültürlerini barındırır. Bu kültürler, elma sirkesinin faydalı özelliklerinden sorumludur.

Saf elma sirkesini kullanmadan önce su ile seyreltmeniz gerekir. Çünkü saf elma sirkesi çok asidik olup cildinize zarar verebilir. Genel olarak 1:4 oranında su ile karıştırmak yeterlidir. Yani bir bardak suya bir çeyrek bardak elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Elma sirkesini su ile karıştırdıktan sonra pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Cildinizin temiz olmasına dikkat edin. Elma sirkesini yüzünüze sürdükten sonra 15-20 dakika bekleyin ve sonra ılık su ile durulayın. Bu işlemi haftada 2-3 kez yapabilirsiniz.

ELMA SİRKESİNİN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Elma sirkesinin cilde faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Ciltteki bakterileri öldürerek akne ve sivilce oluşumunu engeller.
 • Ciltteki iltihaplanmayı azaltarak kızarıklık ve şişliği giderir.
 • Ciltteki ölü hücreleri temizleyerek gözenekleri açar ve siyah nokta oluşumunu önler.
 • Cilt tonunu eşitleyerek leke, koyu halka ve güneş hasarını hafifletir.
 • Ciltteki alfa hidroksit asitleri sayesinde peeling etkisi yaparak cildi yeniler.
 • Ciltteki kolajen üretimini artırarak elastikiyetini korur ve kırışıklık oluşumunu geciktirir.
 • Ciltteki pH dengesini sağlayarak cildi nemlendirir ve yağlanmayı önler.

ELMA SİRKESİNİN CİLDE ZARARLARI VAR MIDIR?

Elma sirkesinin cilde faydaları olduğu kadar zararları da olabilir. Özellikle aşağıdaki durumlarda dikkatli olmanız gerekir:

 • Cildiniz çok hassas veya alerjik ise elma sirkesinden kaçının veya çok az miktarda kullanın.
 • Elma sirkesini saf olarak kullanmayın veya çok uzun süre cildinizde bekletmeyin. Aksi halde cildinizde yanık, tahriş veya kuruluk oluşabilir.
 • Elma sirkesini gözünüze kaçırmamaya dikkat edin. Gözünüze kaçırırsanız bol su ile yıkayın ve gerekirse doktora başvurun.
 • Elma sirkesini cilt bakımı dışında başka amaçlarla kullanmayın. Örneğin dişlerinizi beyazlatmak için kullanmayın. Aksi halde diş minesine zarar verebilirsiniz.