Dünyanın en iyi ve en kötü havayolları belli oldu. Tunus Havayolları en kötü havayolu olarak öne çıktı. En yüksek puanı da Katar Havayolları aldı.

Havayolu yolcu haklarının dünyadaki en büyük savunucusu olan AirHelp’in hazırladığı, yıllık AirHelp Skoru’nda Türk havalimanlarının performansı geçen yılki puanlama listesine göre geriledi. Skor tablosundaki tüm havalimanları içinde en büyük düşüşü 184’üncü sıradaki Sabiha Gökçen Havalimanı yaşadı. Geçen yıl 63’üncü sırada yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı bu yıl 121 sıra gerilemiş oldu.

Havayolu şirketleri ve havalimanlarına ilişkin en kapsamlı veri tabanlı değerlendirmesi olan AirHelp Skoru, 2015 yılından bu yana açıkladığı verilerle yolculara uçuş esnasında ne beklemeleri gerektiği konusunda bilgiler veriyor. Bugüne kadar 2 milyonun üzerinde yolcunun gecikmiş veya iptal edilmiş uçuşlar için hak ettiği tazminatı almasına destek verdiklerini belirten AirHelp CEO’su Tomasz Pawliszyn, şirketin dünyadaki en güvenilir ve doğru uçuş verileri arşivlerinden birine sahip olduğunu dile getirdi.

Dünyanın en iyi ve en kötü havayollarıyla havalimanlarının sıralamasını yapan AirHelp Skoru’nun şirketlerin konumlarını değerlendirmeleri ve iyileştirilecek alanları belirlemeleri açısından yararlı bir araç olduğunu vurgulayan Pawliszyn, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Havayolu yolcularının uçuşlarını daha etkili bir şekilde planlamalarına destek olmak amacıyla 2015 yılından bu yana AirHelp Skoru’nu yayınlıyoruz. Havayollarını ve havalimanlarını çeşitli faktörlere göre derecelendirmek amacıyla veriler kullanıyoruz; bu skor yolcuların verilere dayanarak havayollarından ve havalimanlarından ne tür bir hizmet bekleyebileceklerini görmelerine olanak tanıyor.

·         Havayolu puanı 3 faktöre dayanıyor: Zamanlama performansı, müşteri görüşleri ve şikayet yönetim süreci.

·         Havalimanlarının derecelendirmesi de 3 faktöre dayanıyor: Zamanlama performansı, müşteri görüşleri, yeme-içme ve mağazalar.

Bu yıl da 1 Ocak’tan 31 Ekim’e kadar olan verileri analiz ettik ve yolculara en son kullandıkları havayolları ve havalimanları hakkında sorular sorduk. AirHelp Skor anketine 58 ülkeden 5319 yolcu yanıt verdi. Geçen yıl 32 ülkeden 3068 yolcu katılmıştı. AirHelp Skor Anketi’nde havayolu şirketleri 15 bin 305 puan ve havalimanları 15 bin 800 puan topladı. Bu yılın anketi 50 ülkeden 194 havayolunu kapsıyordu. Bu yıl 2022 yılına kıyasla 25 yeni havayolu şirketi ve 65 yeni havaalanı öne çıktı.”

AirHelp Skor listesinde Türkiye’den 5 havalimanı yer aldı.

·         Türkiye havalimanları arasında listenin ilk sırasında bulunan İzmir Adnan Menderes Havalimanı listede geçen yıla göre 62 sıra gerileyerek 144’üncü sıraya yerleşti.

·         Ankara Esenboğa Havalimanı 96 sıra gerileyerek 154’üncü olurken,

·         Adana Havalimanı listeye 157’nci sıradan ilk defa girdi.

·         Geçen yıl 121’inci sırada bulunan İstanbul Havalimanı ise 55 sıralık gerilemeyle 176’ncı sırada yer aldı.

·         Genel skor puanı 6,85 olan İstanbul Havalimanı şikâyet yönetiminden 7,84, zamanlama performansından 6,06 ve restoran ve mağazalardan 8,24 puan aldı.

 Uluslararası havayolu karşılaştırmasında ise son sırada 4,69 puanla Tunus Havayolları yer aldı. En kötü havayolları arasında ikinci sırada British Airways (5,03 puan) yer alırken, onu Pegasus (5,14 puan) takip etti. Pegasus Havayolları, tazminat talepleri alanında sadece 2,2 puan ile son sıradaki Tunus Havayolları ile aynı puanı aldı. Listede Sunexpress 51’inci sırada (6,52), ulusal havayolu şirketi Türk Hava Yolları 6,46 puanla 53’üncü, Pegasus Havayolları ise genel puanlamada 5,18 puanla 81’inci sırada yer aldı.

AirHelp, Muscat Uluslararası Havaalanı (8,54), Recife/Guararapes–Gilberto Freyre Uluslararası Havaalanı (8,49) ve Cape Town Uluslararası Havaalanı’nı (8,48) 2023’ün en iyi küresel havalimanları olarak seçti. Havayolları sıralamasında ise Qatar Airways, Eurowings, LOT Polish Airlines, Etihad Airways ve All Nippon Airways 2023 yılı içinde dünya çapındaki sivil havacılık şirketleri arasında en yüksek puana sahip oldu.ffhhfffffffTürkiye’deki havayolu yolcularına da destek verdiklerinin altını çizen Tomasz Pawliszyn, şu görüşlerini yansıttı:

“Havalimanları ne kadar kaotik olursa olsun, EC 261’in (Havayolu Yolcu Hakları Yönetmeliği) her zaman yolcuların haklarını almalarını sağlayacağını unutmamak gerekiyor. Bu yönetmelik, belirli bir eşiğin üzerindeki uçuş iptalleri veya gecikmeleri durumunda yolculara tazminat ve yardım hakkı garanti ediyor. Yolcuların olası mağduriyetlerinde 600 Euro’ya kadar tazminat hakları bulunuyor. Türkçe dahil 18 dilde destek sunuyoruz ve 350 kişiyi aşkın personelimiz arasında havayolu ile seyahat eden yolcu hakları konusunda uzmanlaşmış dünyanın en geniş hukuk ekibi yer alıyor. Türkiye’deki bir havaalanından kalkış yapan tüm uçuşlar ile bir Türk havayolu şirketiyle Türkiye’ye iniş yapan uçuşlarla ilgili sorun yaşayan tüm yolcuların haklarını savunuyoruz. Rötar, iptal, overbooking ve kaçırılan aktarma uçuşu gibi uçuşlarda sıklıkla yaşanan aksaklıklarla karşılaşıldığında yolcuların haklarını öğrenmelerine ve adil bir şekilde tazminat almalarına destek oluyoruz. Bu yasal düzenleme, iptallerden kaynaklanabilecek belirsizliklere rağmen, yolcuların karşılaştıkları rahatsızlıkları ve zorlukları hafifletebilecek belirli haklara sahip olmalarını sağlar.”