Şu anda Dünyanın en büyük havaalanı İstanbul Havaalanı olarak biliniyor. Şimdi Dubai’de yeni bir havaalanı yapılıyor. Bunun dünyanın en büyük havaalanı olacağı söyleniyor. Böylece İstanbul Havaalanı liderliği kaptırmış olacak.

Dubai’de yapılacak havaalanı için 35 milyar dolar harcanacak.

Dünyanın önde gelen turizm şehirlerinden Dubai'ye 35 milyar dolar yatırımla 260 milyon kapasiteli yeni bir havalimanı yapılacak. Mevcut havalimanından 5 kat daha büyük olarak planlanan Al Maktoum Uluslararası Havalimanı'nda tam 400 terminal kapısı ve 5 adet paralel pist bulunacak. 

Yeni havalimanı Emirates'in ve onun bütçeli kardeş şirketi Flydubai'nin merkezi olacak. Mevcut Dubai Havalimanındaki tüm operasyonlar da önümüzdeki yıllarda Al Maktoum Uluslararası Havalimanı'na devredilecek. 

Havacılık sektöründeki son teknolojilerin ilk kez kullanılacağı havalimanının etrafında, bir milyon kişinin yaşayacağı bir de büyük şehir inşa edilecek. Burası, aynı zamanda, lojistik ve hava taşımacılığı sektörlerinde dünyanın önde gelen şirketlerine ev sahipliği yapacak.

Yeni havalimanı ile birlikte Dubai, hava ulaşımında uluslararası bir hub olma özelliğini daha da sağlamlaştıracak. Yetkililer, yeni havalimanının birkaç yıl içinde 100 milyon yolcu sayısına ulaşmasını hedefliyor

Yaklaşık 1,4 milyon m² Terminal binasına sahip olan, dünyanın en büyük havalimanlarından, İstanbul Havalimanı ise, tüm fazları tamamlandığında 6 pist ile yılda 200 milyon yolcuya hizmet verebilir hale gelecek. Havalimanı tamamlanan Faz 1 itibariyle 120 milyon yolcuya hizmet verebilecek şekilde planlandı.

Bu arada Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) turizm istettiklerinde revizyona gitti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), turizm istatistiklerinin hesaplanmasında revizyon yaptığını duyurdu.

TÜİK’ten yapılan açıklamada 2022 yılında anket verilerini destekleyici olarak idari kayıt verileri kullanılmaya başlandığı ve turizm istatistiklerinin kalitesinde önemli gelişim sağlandığı ifade edildi.

2022 yılının devamı niteliğinde sayılan yeni revizyonda ise Emniyet Genel Müdürlüğündne alınan günübirlik ziyaretçilere ilişkin verinin kullanımına başlandığı, kullanılan sınır kapısı türü (deniz, demir, hava, kara) ayrımında yapılan hesaplamalarda ve örnekleme tasarımında güncellemeler belirtildi.

“Çıkış Yapan Ziyaretçiler Araştırması” ve “Vatandaş Giriş Araştırması” çalışmalarında yapılan hesaplama yöntemine dair değişiklikler 30 Nisan 2024 tarihinde saat 10:00’da “Turizm İstatistikleri 2024 Yılı 1. Çeyrek Haber Bülteni” ile birlikte yayınlanacak.

TÜİK’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Turizm istatistikleri kapsamında hesaplanan turizm gelir ve gideri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından anketler ve idari kayıtlar yoluyla derlenen bilgilerle tahmin edilmektedir.

2022 yılında anket verilerini destekleyici olarak idari kayıt verileri kullanılmaya başlanmış ve turizm istatistiklerinin kalitesinde önemli gelişim sağlanmıştır. 2022 yılındaki iyileştirmelerin devamı niteliğindeki bu revizyonla ise; Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan günübirlik ziyaretçilere ilişkin verinin kullanımına başlanmış, kullanılan sınır kapısı türü (deniz, demir, hava, kara) ayrımında yapılan hesaplamalarda ve örnekleme tasarımında güncellemeler yapılmıştır. Bunun sonucunda turizm istatistikleri konusunda planlanan revizyonlar tamamlanmıştır.

Mevcut “Çıkış Yapan Ziyaretçiler Araştırması” ve “Vatandaş Giriş Araştırması” çalışmalarında yapılan hesaplama yöntemine dair değişiklikler, 30 Nisan 2024 tarihinde saat 10:00’da “Turizm İstatistikleri 2024 Yılı 1. Çeyrek Haber Bülteni” ile birlikte yayımlanacaktır.”