Dışişleri Bakanlığı, Irak ve Suriye’de PKK/YPG terör hedeflerine yönelik yapılan operasyona dair açıklamalarda bulundu. Açıklamada, Suriye'nin kuzeyindeki Tel Rıfat, Kamışlı, Cizire ve Derik bölgelerinde sınırın 50 kilometre derinliğindeki hedeflerin Türk jetleri tarafından vurulduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada; 1 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşen terör saldırısı sonrasında, meşru müdafaa hakları doğrultusunda Irak ve Suriye’de PKK/YPG terör hedeflerine yönelik olarak Silahlı Kuvvetler ve İstihbarat Teşkilatı tarafından kapsamlı operasyonlar başlatıldığı belirtildi. Operasyonlarda elektrik santralleri, teröristlere ait depolar ve sığınaklar vuruldu.

Açıklamada, “Bu çerçevede, dün (5 Ekim) Suriye’nin kuzeyindeki Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgeleri başta olmak üzere bölücü terör örgütüne ait çok sayıda hedef imha edilmiştir. Operasyon esnasında üçüncü taraflarla işletilen çatışmasızlık mekanizmasındaki farklı teknik değerlendirmeler nedeniyle bir SİHA kaybedilmiştir. İlgili taraflarla çatışmasızlık mekanizmasının daha etkin işletilmesi yönünde gerekli tedbirler alınmaktadır. Söz konusu hadise, devam etmekte olan operasyonun icrasını ve tespit edilen hedeflerin vurulmasını hiçbir şekilde etkilememiştir. Irak’ta yapıldığı gibi, terör örgütünün Suriye’de geliştirdiği tüm yetenek ve gelir kaynakları sistemli bir şekilde yok edilmeye devam edilecektir" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: İHA

suriye-ve-iraktaki-teror-hedefleri-vuruldu (1)