Jeopolitik gerilimler, bölgesel çatışmalar, ekonomik sebepler ve hatta son yıllarda iklim değişikliği, küresel insan hareketliliğinin sebepleri arasında başı çekti. İnsanlık tarihinin başından bu yana var olan göç kavramı da son yıllarda en çok konuşulan konu başlıklarından birine dönüştü. Göç ve göçmenlik, bu çağın en gerçek olgularından biri. Tam da bu noktada yabancı dil öğrenmek, daha fazla önem kazanıyor, entegrasyonunu artırıyor" dedi.

Türkiye'nin de özellikle bölgesindeki jeopolitik belirsizlikler ve coğrafi konumu sebebiyle pek çok kişi için önemli bir göç rotası olduğunu söyleyen Sivişoğlu, “Türkiye, küresel listede dünyanın en çok göç alan ülkeleri arasında ilk 15'te sıralanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu  verileri, 2022'de yurt dışından Türkiye'ye göç edenlerin sayısının 494 bin seviyesinde olduğunu kaydediyor. Yurt dışından en çok göç alan şehrin ise İstanbul olduğu görülüyor. Rusya - Ukrayna arasındaki savaş, 2022'de Türkiye'ye yönelik göçün temel etkeni oldu. Göç, hem göçmenler hem de göç alan ülke toplumları için oldukça karmaşık bir konu. Göç kavramının dil ve kültürle doğrudan ilişkili olduğuna dair iç görümüzle, bu bağlantıyı açığa çıkarmak için pek çok kaynaktan yararlanarak göç verilerini inceledik. Ayrıca dil öğrenmenin göçmenler için neden önemli olduğunu araştırdık" ifadelerini kullandı.

DİL ÖĞRENMEK ENTEGRASYONU ARTIRIYOR

Akademik araştırmaların, dil ve kültürün iç içe geçmiş iki kavram olarak, bireylerin kimliklerini ve sosyal etkileşimlerini şekillendirmede önemli rol oynadığını kaydeden Sivişoğlu, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Akademik literatür, göçmenlerin göç ettikleri ülkeye uyum sağlama sürecinde dilin oldukça önemli bir etken olduğunu gösteriyor. Ev sahibi ülke dilinde yakalanan yeterliliğin hem işgücü piyasası hem de sosyal entegrasyonu artırdığı biliniyor . Bu sebeple özellikle gelişmiş ülkeler, göç ve entegrasyon politikalarını dili de kapsayacak biçimde tasarlıyor. Kanada, Fransa, Almanya, Norveç, İsveç gibi ülkelerde göçmenler dil kurslarından avantajlı bir biçimde yararlanabiliyor. Öte yandan özellikle başka bir ülkeye çalışmak için gönüllü göç eden kişiler, o bölgenin yerel diline uyum sağlamak için online dil kurslarını tercih ediyor. Online İngilizce kursu, online Almanca kursu, online Fransızca kursu gibi seçeneklerimizle, 50 dilde, 32 binden fazla nitelikli dil öğretmenini 1 milyonu aşkın yabancı dil öğrencisiyle buluşturuyoruz.

DHA