Fenerbahçe’nin sırp futbolcusu Dusan Tadic’in uçakta verdiği çetnik selamı büyük tepki toplamıştı. Çetnik selamı nedir? sorusu sorulurken Çetnik selamının anlamı da merak edilir oldu.

Fenerbahçeli futbolcu Dusan Tadic milli takım uçağında Sırp tenisçi Djokovic’in şampiyonluğunu takım arkadaşlarıyla verdiği çetnik selamıyla kutlarken Türkiye’de gündem oldu. Çetnik selamını bilenler Dusan Tadic’i eleştiri yağmuruna tutarken bilmeyenler ise Çetnik selamı nedir? sorusununum cevabını ve Çetnik selamının anlamını internetten araştırmaya koyuldular.

ÇETNİK SELAMI NEDİR VE NASIL BİR ANLAMI VAR?

Çetnik Selamı, Sırp ırkçıları tarafından kullanılan ve Bosna Savaşı'ndan kalan karanlık bir işarettir. Bu selam, Sırp zafer işareti olarak kabul edilir ve tarihi Bosna Savaşı faciasının ürkütücü bir hatırasıdır.

Serçe ve yüzük parmakları kapatılarak yapılırken, baş, işaret ve orta parmak açık tutularak oluşturulur. Bu işaret, Sırp zaferini temsil eder.
Bosna Savaşı sırasında, ırkçı Sırp çetelerinin Boşnak Müslüman aileleri öldürdükten sonra serçe ve yüzük parmaklarını kestikleri biliniyor. Bosna’daki soykırımın vahşi lideri Miloseviç Kasabı ve onun Çetnikleri, 200 bin Bosnalı Müslümanı, Türk oldukları gerekçesiyle katletmişti.