Ülkemizin eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan o yer tam da Mersin’de bulunuyor. Görenlerin hayran kaldığı, cennetten bir manzara gibi olan eşsiz şelale turistlerin akınına uğruyor. Hem kafanızı dinleyebileceğiniz hem de doğa gezisi yapabileceğiniz muazzam bir uğrak noktası.

DOĞANIN TAM ORTASINDA GÜRÜL GÜRÜL ŞELALE

Mersin’de bulunan Ermenek Çayı’nın tam üzerindeki bu Yerköprü Şelalesi hem kendine ait ekosistemi ile hem de derin vadinin içindeki doğal yapısıyla hayran olunmayacak gibi değil. Mut ilçe merkezine sadece 35 kilometre uzaklıktaki bu saklı cennet Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 110 “Tabiat Anıtı” arasında yer alıyor.

SERİN SULARIN AKTIĞI KANYONA HERKES HAYRAN OLUYOR

Tabiat parkı olarak koruma altında tutulan Yerköprü Şelalesi’nde bir de muazzam bir kanyon bulunuyor. Gezende Kanyonu olarak bilinen bu yerin, neredeyse 110 milyon yıl önce Kretase (Tebeşir) Dönemi’nde oluştuğu belirlendi.

Öte yandan şelalenin 30 metre yükseğinde hem bozulmamış doğal sarkıtlar bulunurken hem de zengin bir bitki örtüsü bulunuyor. Buz gibi suyun aktığı kanyon görenleri kendine hayran bırakıyor.

YABANCI TURİSTLER AKIN EDİYOR

Sadece yerli değil yabancı turistlerin de akın ettiği bu şelale yıllardır en çok ziyaretçi alan turizm bölgeleri arasında yer alıyor. Mersin’in doğal güzellikleri arasındaki kanyon gürül gürül su sesi dinleyerek keyif yapmak isteyenlerin, ormanın içine dalarak ruh gezintisi yapmak isteyenlerin kesinlikle uğraması gereken bir yer