Yılın ikinci yarısından itibaren sürekli hale gelen zamlara yenileri eklenmeye devam ediyor. Enflasyonun her ay yükselmesiyle birlikte berber fiyatlarına da zam geliyor. Erkek berberlerin fiyat tarifesi kısa bir süre önce yeniden güncellendi. Kesim ücretlerine yüzde 83,3 oranında zam yapıldı.

SAÇ-SAKAL KESİMİNDE %83 ZAM

Son zamanlarda sürekli olarak zamlanan berber fiyat tarifesinde yeninden güncellemeler yapıldı. Enflasyonun artmasıyla birlikte sürekli olarak gündeme gelen berber fiyatlarında yeni tarife paylaşıldı. Samsun Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (SESOB) ve Samsun Berberler Odası tarafınca yeni zamlar yürürlüğe girdi.

Yeni tarife sonrasında yüzde 83,3 oranında zamlanan saç - sakal kesim ücretleri dikkat çekti. Yeni tarife ile birinci sınıf berberlerde saç kesimi yıkamalı halde 150 TL, saç - sakal kesimi yıkamalı 220 TL olarak duyuruldu.

ZAMLARA UYMAYANA DEV CEZA

Zam duyurusu ile birlikte Samsun Berberler Odası Başkanı Zabit Pilan'dan yeni tarifeye dair detaylar paylaşıldı. Uzun bir süredir tarifelerin güncellenmediğini belirterek, maaliyetlerin yüzde 100 oranında artmasıyla tarifeye yüklü zam yapamadıklarını belirtti. Vatandaşların sıkıntı çekmemesi adına esnafların rahatlama seviyesine gelmesini hedeflediklerini açıkladı.

Maaliyetlerin arttığını belirterek, "Malzeme fiyatları, asgari ücret, kira, su, elektrik, doğalgaz gibi temel masraflarımız çok arttı. Bu maliyetler göz önüne alındığında yaptığımız zam makul seviyede oldu. Birçok ilin tarifesi bizim yeni tarifenin oldukça üstünde. Her berber, ücret tarifesini müşterilerin görebileceği yere asmak zorunda. Tarifenin altında da üstünde de ücret alana ilk seferde 1 asgari ücret para cezası veriliyor. Ayrıca tarifeye birden fazla kez uymayan berberlerin dükkanlarına kapama cezası da gelebiliyor” ifadelerini kullandı. Bu duruma karşı vatandaşlar ise tarifelerin daha uygun olabileceğini söyledi.

ZAM SONRASI FİYAT TARİFESİ

Zam sonrası Samsun'da güncel fiyatlar şu şekilde oldu;

Sakal tıraşı 40 liradan 70 TL’ye, saç tıraşı 70 liradan 120 TL’ye, saç-sakal kesimi 100 liradan 180 TL’ye, saç-sakal yıkamalı 120 liradan 220 TL’ye, bıyık boyama 50 liradan 65 TL’ye, sprey-jöle-vaks-epilasyon-firksiyon ve briyantin kullanımı 20 liradan 40 TL’ye, cilt bakımı 75 liradan 100 TL’ye, saç boyama 300 liradan 350 TL’ye, yanak ağdası 30 liradan 50 TL’ye, perma 150 liradan 500 TL’ye ve damat tıraşı ise 600 liradan 1000 TL’ye yükseldi.