Anayasa Mahkemesi (AYM), Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) milletvekili seçilen Can Atalay'la ilgili seçilme hakkı ve kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Türkiye İşçi Partisi'nden milletvekili seçilen Can Atalay'ın tahliyesi ve hakkındaki yargılamanın durdurulması talebi, Anayasa Mahkemesi'nde (AYM) görüşüldü. AYM, Atalay'ın seçilme hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı yönlerinden hak ihlali olduğuna karar verdi. Dosya, yeniden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince ele alınacak.

BAKAN TUNÇ: "GEREKÇELİ KARARI GÖRDÜKTEN SONRA AÇIKLAMA YAPMAK GEREKİR."

Adalet Bakanı Tunç, AK Parti Grubu Toplantısı öncesi gazetecilerin soruları üzerine Anayasa Mahkemesi'nin Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) milletvekili seçilen Can Atalay'la ilgili seçilme hakkı ve kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği şeklindeki kararını değerlendirdi. Tunç, "Gerekçeli kararı gördükten sonra açıklama yapmak gerekir. Anayasa Mahkemesi'nin bir hak ihlali kararı varsa gerekçeli kararı okumamız lazım. Gerekçeli karar doğrultusunda işlem yaparız" diye konuştu.

Kaynak: İHA