Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2023 yılı İnsan Ticareti Raporu’nda Türkiye’yi ‘Çocuk Asker Kullanımının Engellenmesi Yasası’ çerçevesinde çocuk asker kullanan ülkeler listesine dahil etmesine sert tepki gösterdi. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin insan ticaretinin önlenmesi konusundaki kaydadeğer çabalarının gözardı edildiği ve insan hakları konusunun bir kez daha siyasileştirildiği belirtildi.

TÜRKİYE’YE ATFEDİLEN İDDİALAR REDDEDİLDİ

Açıklamada, Türkiye’nin çocuk haklarının korunmasına ilişkin başlıca uluslararası düzenlemelere taraf olduğu ve bunları itinayla uyguladığı vurgulanarak, “Türkiye’ye çocukların silah altına alınması konusunda atfedilen iddiaları reddediyoruz.” denildi.

Açıklamada, "Türkiye’nin insan ticaretinin önlenmesi konusundaki kaydadeğer çabalarının gözardı edilmesi esefle karşılanmıştır. Türkiye, insan ticareti suçunun önlenmesi, suçluların cezalandırılması ve suç mağdurlarının korunması için her türlü çabayı göstermekte; bu çerçevede, ikili, bölgesel ve uluslararası iş birliğinin daha da güçlendirilmesine yönelik çalışmalarını kesintisiz sürdürmektedir. Öte yandan, raporda insan hakları konusunun bir kez daha siyasileştirildiği görülmektedir. Çocuk haklarının korunmasına ilişkin BM bünyesinde kabul edilenler dahil başlıca uluslararası düzenlemelere taraf olan ve bunları itinayla uygulayan ülkemize çocukların silah altına alınması konusunda atfedilen iddiaları reddediyoruz" denildi.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SUÇLARI MERCEK ALTINA ALINMALI

Açıklamada, PKK/YPG terör örgütünün bölgedeki Arap çoğunluğa karşı baskıcı uygulamalarının ve işlediği suçların son örneğinin Deyr-Ez Zor’da yaşandığı belirtilerek, “Keza, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Irak’a dair 2022 yılı Dini Özgürlükler Raporunda, PKK’nın yüzlerce Ezidi çocuğu zorla silah altına alma ve ideolojik beyin yıkama amacıyla kaçırdığı, bizatihi Sincar’daki Ezidi toplumuna atfen ortaya konmaktadır. Bölücü terör örgütünün baskıcı uygulama ve ağır suçlarının mercek altına alınmasının ABD’nin temel sorumluluklarından olduğunu da bu vesileyle hatırlatmak isteriz.” denildi.

'TÜRKİYE, İNSAN TİCARETİ SUÇUNU İÇİN ÇABALARINI KARARLILIKLA SÜRDÜRECEKTİR'

Suriye ve Irak'taki terör eylemlerinde çocukları zorla silah altına alan PKK/YPG terör örgütüne askeri ve mali destek sağlayan ABD'nin, Türkiye’ye böylesi bir karalamada bulunmadan önce, bu gerçekle yüzleşmesinin beklendiğini belirtilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: 

"Bu durum, ABD makamlarının kararlarını dayandırdığı bilgi kaynaklarının objektifliği konusunda ciddi soru işaretleri yaratmaktadır. Müttefiklik ruhuyla bağdaşmayan bu iftiraya karşı gerekli cevap verilecektir. Terör örgütü PKK/YPG güdümündeki sözde 'Suriye Demokratik Güçleri'nin Suriye'de çocukların zorla silah altına alınması, kaçırılması, özgürlükten mahrum bırakılması, okulların askeri amaçlarla kullanılması gibi birçok ağır suç işlediği, son olarak BM Suriye Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu’nun 12 Eylül 2023 tarihinde kamuoyuyla paylaşılan raporunda kayıt altına alınmıştır. Öte yandan, bu terör örgütünün bölgedeki Arap çoğunluğa karşı baskıcı uygulamalarının ve işlediği suçların son örneği Deyr-Ez Zor’da yaşanmıştır. Keza, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Irak’a dair 2022 yılı Dini Özgürlükler Raporunda, PKK’nın yüzlerce Ezidi çocuğu zorla silah altına alma ve ideolojik beyin yıkama amacıyla kaçırdığı, bizatihi Sincar’daki Ezidi toplumuna atfen ortaya konmaktadır. Bölücü terör örgütünün baskıcı uygulama ve ağır suçlarının mercek altına alınmasının ABD’nin temel sorumluluklarından olduğunu da bu vesileyle hatırlatmak isteriz. Türkiye, taraf olduğu bölgesel ve uluslararası sözleşmelere bağlı olarak, insan ticareti suçunu önlemek için geçmişte olduğu gibi bundan sonra da çabalarını kararlılıkla sürdürecektir."