Seyahat edeceklerin en önemli sorunu ulaşımdır. Ulaşımda uçak fiyatları el yakıyor. Eğer kampanyaları takip edemiyorsanız erken alınan uçak fiyatları düşük oluyor. Programınıza uygun erken bilet alırsanız daha karlı çıkabilirsiniz. Çünkü uçakla seyahat zamandan kazandırıyor, daha konforlu oluyor. Otobüsle seyahatin birçok sıkıntılı tarafı var. Otobüs fiyatları da az değil. Eğer uçak biletinizi erken alırsanız, otobüs fiyatından da ucuza alabilirsiniz.

Yaz tatilleri herkes için çok heyecan verici ve birçok kişi yaz ayları için aylar öncesinden tatil planları yapmaya başlıyor. Ancak yaz aylarında uçak bileti fiyatları da talep yoğunluğundan dolayı daha yüksek olabiliyor. Yaz tatili seyahatinizde ucuz uçak bileti alabilmeniz için en uygun zamanlar ve ekonomik uçak bileti bulmanız için önemli ipuçlarını sizler için sıraladık. Yaz Tatilinde Uçak Bileti Almak İçin En Uygun Zamanlar

Yaz tatili için ucuz uçak bileti bulmanıza yardımcı olacak önemli ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz:

Özellikle yaz tatil sezonunun en yoğun olduğu temmuz ve ağustos aylarında uçak bileti fiyatları, en yüksek seviyelerine ulaşıyor. Eylül ayından sonra ise uçak bileti fiyatları düşmeye başlıyor. Bu nedenle tatil planlarınız ve seyahat tarihleriniz belli ise erken rezervasyon imkanlarından faydalanmanızı öneririz. Genel olarak, yaz tatili için uçak bileti almanın en ideal zamanları ise kış ayları. Aralık ve ocak aylarında uçak bileti fiyatları en düşük seviyelerinde oluyor, ayrıca şubat ve mart aylarında da yaz aylarına göre çok daha ucuz fiyatlarla uçak bileti bulmanız mümkün.

Uçuş gününe özellikle dikkat etmenizi öneririz. Özellikle hafta sonları, bayram dönemleri ve özel günlerde uçak bileti fiyatları daha yüksek olacaktır. Bu nedenle eğer imkanınız varsa hafta içi uçuşları için daha ucuz uçak bileti bulabilirsiniz. İstanbul İzmir arası uçuş arıyorsanız Nisan ayına denk gelen 2024 Ramazan Bayramı döneminde İstanbul İzmir uçak bileti fiyatları en ucuz 1507 TL’den başlarken normal bir dönemde ise 1009 TL’ye bilet bulmak mümkün.

Uçuş saati de uçuş günü kadar önemli. Sabah erken saatler veya gece geç saatlerde gerçekleştirilen uçuşlar için bilet fiyatları, çoğu zaman gün içi uçuşlara göre çok daha ucuz olabiliyor. Yaz tatili seyahatiniz için uçuş saatlerini de göz önünde bulundurmalısınız.

Her havayollarının birbirinden farklı hizmetleri ve fiyatlandırma politikaları oluyor. Uygun uçak bileti alabileceğiniz düşük bütçeli havayollarını kısa mesafeli uçuşlar için tercih edebilirsiniz. Uzun mesafeli uçuşlar için ise direkt uçuşlara göre daha ucuz uçak bileti sunan aktarmalı uçuşları düşünebilirsiniz.

Erken rezervasyon yaptırmak, yılın her döneminde ucuz uçak bileti bulmak için ilk önce yapılması gereken şeyler arasında. Uçuş tarihinden en az 3 ay önce uçak biletinizi alarak, özellikle uçak bileti fiyatlarının en yüksek olduğu yaz aylarında ekonomik fiyatlarla seyahatinizi kolayca yapabilirsiniz.

Yaz aylarında ucuz uçak bileti bulmak için kısa öneriler de var.

·        Fiyat karşılaştırma sitelerini kullanın. Farklı havayollarının ve seyahat acentelerinin fiyatlarını kolayca karşılaştırmanızı sağlayacaktır. Böylece istediğiniz tarihler için en ucuz uçak biletini dakikalar içinde bularak satın alabilirsiniz.

·        Uçak bileti karşılaştırma siteleri ve havayollarının e-posta bültenlerine abone olun. Uçak bileti karşılaştırma siteleri ve havayolları, bazı dönemlerde promosyonlar ve indirimler sunabiliyor. E-posta bültenlerine abone olarak uçak bileti indirimlerini ve kampanyaları hemen öğrenebilirsiniz.

·        Sosyal medyayı takip edin. Uçak bileti karşılaştırma siteleri, havayolları ve seyahat acentelerinin sosyal medya hesaplarını takip ederek de yıl boyunca düzenlenen kampanyalar ve indirimler hakkında hızlı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.

·        Seyahat tarihleriniz için esnek olun. Eğer seyahat tarihleriniz ve uçuş saatleriniz konusunda esnek olabiliyorsanız, istediğiniz zamanlar için ucuz uçak bileti bulma şansınız büyük oranda artacaktır.

·        Tek yön ve gidiş dönüş biletleri inceleyin. Bazı destinasyonlar için tek yön bilet almak daha iyi olurken, bazı yerler için ise gidiş dönüş uçak bileti almak çok daha ekonomik olabiliyor. Bu nedenle yaz tatili uçuşunuz için tek yön ve gidiş dönüş uçak bileti alternatiflerini dikkatli incelemenizi öneririz.

 Seyahat Uzmanı Tavsiyesi

Bazı havayolları ve seyahat acenteleri, yaz aylarında uçak biletleri için taksit imkanı da sunabiliyor. Uçak bileti fiyatını taksitlendirmek de güzel bir bütçe planı yapmak adına faydalı olabilir.