“Türkiye pahalı ülke” imajını silemedik. Aslında her ülke pahalı. Uçak fiyatları tavan yaptı. Türkiye’de tatillerini geçirenler şikâyette bulunmuyor.

Mısır’ı tercih edenlerin sayısında hafif bir yükseliş var. Ana rakiplerimiz İspanya ve Yunanistan’ı daha pahalı bulanlar da var. Turlarla gelenler “Pahalılık yok” diyor. Tur fiyatlarının daha ucuz olduğu da görülüyor.

Enflasyon ve dur durak bilmeyen fiyat artışları hiç kuşkusuz iyi değerlendirilmeli.

Bir başka sorun da şu:

Kalifiye elamanlarımızı Araplara kaptırdık. Araplar da turizme yöneldi. Petrol dışı arayışlar çoğaldı.

Turizm sektöründe çalışan on binlerce kişi başta Mısır olmak üzere rakip ülkelere gitti. Turizmciler açığı kapatmak için Kırgızistan, Türkmenistan gibi ülkelerden öğrencileri getiriyor.        Türkiye Turizmde Kan Kaybı mı Yaşıyor?

Türkiye’nin, turizm sektöründe personelini rakip ülkelere kaptırdığı ortaya çıktı. Pandemiden bu yana 100 bin turizm çalışanının yurt dışına gittiği tahmin ediliyor.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Yönetim Kurulu gazetecilerle bir araya geldi.

TTYD Başkanı Oya Narin, “Pandemi öncesi yeteri kadar insan kaynağımız vardı. Ancak bu insan kaynağını tutamadık. Hizmet sektöründe güvenlikten kuaföre, servisten aşçıya herkesi Arap Yarımadası transfer ediyor” dedi.

Turizm çalışanlarının bu ülkelerde ayda 3-5 bin dolar arasında maaş alabildiklerine dikkat çeken Narin, “Biz o kadar sıkıntı çekiyoruz ki Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan’da okullarla anlaşma yaparak Antalya’ya personel çekiyoruz. Bu ülkelerden gelenlere 500 – 600 dolar maaş artı yeme, yatma veriyoruz” dedi.

Gazetecilerin “Kaç kişi gitmiştir” sorunu yanıtlayan TTYD Başkan Yardımcısı Mehmet Nane ise “Pandemi ve sonrasında 100 bini geçmiştir. Üst yönetimde, kilit noktalarda, garson, aşçı hep Türkler var” ifadelerini kullandı.

Nane, Mısır’da Sharm-El Sheikh’teki otellerde personelin önemli bir bölümünü Türk olduğuna da dikkat çekti.

Oya Narin, Türkiye’de sahil şeridinin 5 yıldızlı otellerle dolu olduğuna işaret ederek, “4, 3, 2 ve 1 yıldızlı tesisler olmadığı için daha düşük bütçeli grupları alamıyoruz” dedi.

İspanya’da 500 bin yatağa yakın rezidans olduğuna işaret eden Mehmet Nane ise “Rezidans uzun kalışlar için çok önemli. Rezidansların da önünün açılması sektör açısından son derece önemli” diye konuştu.

İsranbul’un yoğun trafiği turizm için de önemli bir sıkıntı yaratıyor. TTYD Başkanı Oya Narin, Galataport’tan çok iyi hizmet alıyor olmalarına rağmen, Sultanahmet’e Nuruosmaniye’ye misafirlerini transfer edemediklerin dile getirdi.

“Bu durum turistleri küstürüyor. Tarihi yarımadaya giden tercihli yolda turistik küçük araçlara izin veriliyor, fakat turist otobüslerine izin verilmiyor. Valilik tramvayı öneriyor. Amerikalı, Avrupalı ya da yaşı ileri misafiri tramvaya bindiremezsiniz. Çünkü hemen tazminat davası açıyor, acente itiraz ediyor” dedi.

Türkiye’de turistler için de fiyatların rakiplere göre daha pahalı olduğuna işaret eden TTYD Başkan Yardımcısı Mehmet Nane, “Kendinizi turist olarak düşünün. Geçen sene geldiniz, bir bardak içecek aldınız 18-20 Lara’ydı, yani 1 Euro’nun altında satın aldınız. Bu sene o içecek 40 Lira oldu ama döviz artışı daha az gerçekleşti. Doğal olarak 1 Euro ile artık o içeceği alamıyorsunuz” dedi.          Türkiye Turizmde Kan Kaybı mı Yaşıyor?

Nane, yüksek enflasyonun maliyetleri artırmasının yanı sıra döviz kurlarının da yüzde 40 civarında arttığına dikkat çekti