Pandemi, Rusya-Ukrayna savaşı, hava alanlarındaki grevler doğa olayları dünya turizmini derinden etkiledi. Şimdi ise bunlardan bunalanlar kapağı dış ülkelere atıyor. Bütün bu nedenlerden dolayı 2024’te turizmde rekorların kırılacağı söyleniyor. Hazırlıklardan ve rezervasyonlardan da bunları anlıyoruz.

 Turizmden elde edilen paralar, ülkelerin ekonomilerine büyük katkı sağlıyor. Türkiye de bu pastadan büyük pay alacak. Sektör temsilcileri 2024’ün turizmde rekorlar yılı olacağını ifade ediyor. Her 10 dolar gelirden bir dolarının seyahat ve turizmden elde edileceği ve ülkelerin kasasının dolacağına da vurgu yapılıyor.

 Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) konu hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “2024 tüm turizm rekorlarının kırılacağı yıl olacak” denildi. Yeni sezonda eski gelirlere ek olarak 770 milyar dolarlık bir katkı sağlanacağı da vurgulandı.

 Türkiye’deki turizmciler de daha önce yaptıkları açıklamalarda bu sezon turizmde bir patlama yaşanacağını söylemişlerdi. 

 Ruslar Antalya’yı mesken tuttu. İngiltere ve Almanya’dan rezervasyon yağıyor. Antalya dışında Bodrum ve Marmaris’te hareketlenecek. Dalaman Hava Alanı’nda hazırlıklar sürüyor. Kuşadası ve Fethiye’de de turizm hareketliliği yaşanıyor.

 Türkiye 100 milyon turistten 100 milyar lira gelir bekliyor. Kısa zamanda bu rakamın yakalanacağı ifade ediliyor.

 Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC), 2024'ün küresel turizmde tüm rekorların kırılacağı bir yıl olacağı ve sektörün küresek ekonomiye katkısının 11,1 trilyon dolara ulaşacağı öngörüsünde bulundu. 

Oxford Economics'in WTTC için hazırladığı 2024 Ekonomik Etki Araştırması'nda (EIR), bu yıl sektörün küresel ekonomiye önceki rekorundan 770 milyar dolar daha fazla katkıda bulunacağını tahmin ediliyor. Bu da dünya çapında üretilen her 10 dolar gelirden bir dolarının seyahat ve turizmden elde edileceği anlamına geliyor. 

WTTC'nin analiz ettiği 185 ülkeden 142'sinde daha önce turizmde kırılan rekorun üzerine çıkılacağı tahmin ediliyor. 

Rapora göre, sektörün istihdam ettiği insan sayısı 2019 seviyesini 13.3 milyon aşarak 348 milyona ulaştı. 

2024 yılında uluslararası seyahat harcamalarının 1,89 trilyon dolar ile 2019 seviyesinde gerçekleşeceği kaydedilen raporda, ülkeler içi seyahat harcamalarının ise 5,4 trilyon dolara ulaşacağı ifade ediliyor. 

WTTC'nin Başkanı ve CEO'su Julia Simpson, belirsizliklere rağmen turizm ve seyahat endüstrisinin küresel bir ekonomik güç merkezi olmaya devam ettiğini belirtti.

 Artık bir toparlanmadan ziyade, dünyanın dört bir yanındaki ülkelere önemli ekonomik destekler sağlayan turizmin en iyi noktaya ulaşmasından bahsettiklerini anlatan Simpson şu anda küresel turizm sektöründeki tek riskin ABD ve Çin hükümetlerinin uluslararası seyahatleri ve ülkelerindeki turizm endüstrilerini destekleyip desteklememeleri olduğunu söyledi.

 Şu konu da önemli:

 Çin’den de bu sezon 1 milyon Çinli turist bekleniyor. Bunun dışında Türk devletlerinden de turist yağacak. Türkiye’deki yatak kapasitelerinin gelmesi beklenen turistlere yetebileceği de ifade ediliyor. Bu sezon 80 bin yatak mevcutlara ekleniyor. Yeni otel tesisleri de devreye girecek. Zincir oteller birbiri ardı sıra Türkiye’deki tesis sayılarına yeni eklemeler yapmaya hazırlanıyor.