Her yaz gelişinde sahillerdeki işgaller de gündeme geliyor. Çevremiz denizlerle çevrilmiş olmasına rağmen halk sahillere adım atamıyor.

Soru şu:

Sahiller kurtarılacak mı?

Sahil işgalleri, denize girecek olanların önünü kesiyor. Bu güne kadar sahillerin kurtarılması konusunda çok şey duyduk. Ancak bir sonuç alınamadı.

Şimdi konuya bakanlık el atıyor. Sahilleri kurtaracaklarından söz ediyor. “Kimsenin hukuk dışı iş yapmasına müsaade etmeyeceğiz,” deniliyor.

Devlet işin içine girince nelerin değişeceğini ilerleyen zaman içinde görmüş olacağız.

Sahillerin kurtarılmasında atılacak her adımı sonuna kadar destekleyeceğiz.

Oteller, siteler ve mafya tipi insanlar adeta sahilleri işgal ediyor. Çok yüksek fiyatlarla da sahillerden denize girilmesinin önünü açıyorlar. Halk plajları bu konuda olumlu adımları attı.

Çevre, Şehircilik ve İkilim Bakanı Mehmet Özhaseki sahilleri vatandaşın kullanımına açmak için başlattıkları projenin detaylarını ve atılacak adımları paylaştı. Temennimiz bu çalışmaların sonuç vermesidir.

Sahilde vatandaşın girişine engel olan işletme, site, bina gibi yapıları tespit etmek için bir çalışma başlattıklarını belirten Özhaseki şunları söyledi:

“Şu anda bir çalışma yapıyoruz. Artvin’den Hatay’a doğru bir hilal çizin, bütün kıyıları denetliyoruz. Mafyavari tutumlarla sahil şeritlerinde bazı bölgelerin işgal edildiğini görüyoruz. Buna izin vermeyeceğiz. Hukuk dışı yapıları, mevzuata aykırı tüm uygulamaları yani bütün kaçak yapıları yıkacağız. Vatandaşın karşılaşacağı bu sorunlardan haberdar olmak için bir ihbar hattı kuracağız. Şimdi bir de ALO ihbar hattı kuracağız orada. Vatandaş diyecek ki ‘Bizim burada denize ulaşmamızı şunları engelliyor’. Türkiye bir hukuk devletidir. Hukukun üstünde bir güç, Türk devletinin üstünde bir güç yoktur. Aksini düşünüp kaçak yapılar işletenlere hukuk ile cevap vereceğiz. Tüm kaçak yapıları temizleyip milletimizin sahillere, plajlara rahat bir şekilde ulaşmasını sağlayacağız. Ben bunu söyledim ya bana bir sürü ihbar geldi. ‘Şurada siteler kuruldu’ diyor. ‘Bunlar zengin adamlar, oradan sahile inişi engelliyorlar.’ Hiç kimse merak etmesin. Devletimiz muktedirdir, üzerine düşeni yapacaktır”

Özhaseki bundan sonra atacakları adımlar için de şu ifadeleri kullandı:

“Bunun temel prensiplerini, altyapısını bir 15-20 gün oluşturalım. Nasıl hareket edeceğimiz, nasıl burada bir yol haritası izleyeceğimiz. Ondan sonra çıkıp devam edeceğiz. Yaz boyunca herkes bunlara şahit olacak. Oteller belki en fazla olsa olsa kendi önüne şezlong atıyor. Ama oradan gelene geçene mani olmuyor. Denize girene bir şey demiyor. Sorun orada değil. Ama asıl mesele diğer tarafta yani bir koy bulmuşlar. 3-4 kişi çökmüş oraya büfemsi bir şey koymuş. Orada ufak tefek bir şey satıyor ama bir şezlonga git otur bak kaç lira istiyor. Ailesiyle gitmiş insanlar, nasıl bu işgalcilerle muhatap olsunlar ki! Kimsenin hukuk dışı iş yapmasına müsaade etmeyeceğiz, gözyaşlarına bakmayacağız. O yüzden oraları temizleyeceğiz.”