Türkiye ile Romanya arasında bir sorun yok. Bu da doğrudan turizme yansıyor. Son günlerde ülkemize tatil için gelen Romanya vatandaşlarında ağırlık var. Sektör temsilcileri “Bu sezon Antalya’ya gelecek olan Romanya vatandaşlarında yüzde 50 artış bekliyoruz” diyor.

Daha önce Polonya ile yapılan turizm anlaşması bu sezon meyvelerini vermeye başladı. Romanya ile de aynı artış bekleniyor.

 Son yıllarda tatilini Romanya’da geçirmek isteyen Türk turist sayısında da artış yaşanmaya başladı. Sorun vize. Kimlikle giriş için çalışmalar var. Bu sağlanırsa Romanya’dan gelen turist sayısında en az yüzde 30 artabileceği de ifade ediliyor.

 Savaş nedeni ile ana pazarımız Rusya ve Ukrayna’da durağanlık yaşanıyor. Romanya, bu boşluğu fazlası ile doldurur. Sektör temsilcileri, geçen yıl 990 bin olan Rumen turist sayısının, bu yıl 1,5 milyonu aşmasını bekliyor. Bu alanda hazırlıklar hız kazandı.

 Romanya’da bazı otellerin her şey dahil sistem uygulaması özellikle Türk turistlerin ilgisini çekiyor. Aynı şekilde Romanya daha önce Osmanlı döneminde Türk yurduydu. Osmanlı’dan kalan tarihi ve turistik eserler de ilgi görüyor.

 Antalya, Romanya’da iyi tanınıyor.  Yapılan analiz sonunda yurt dışından Antalya’ya turist gönderen sıralamda Antalya şu an için 7.sıraya oturdu. Turizmciler kısa zamanda Romanya’nın birinci sıraya oturabileceğini söylüyor.

 21 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye, Romanya vatandaşlarına kimlikle Türkiye’ye giriş hakkı tanımıştı. Böylece Rumenler, Türkiye’ye yapacakları her 180 gün içinde azami 90 gün ikamet süreli turistik amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vize muafiyeti hakkı kazanmış oldu.

Romanya vatandaşlarına Türkiye’ye kimlikle giriş imkanı sağlanması, bu ülkeden gelen turist sayısını yüzde 30 ile 50 arasında artıracak. Sektör temsilcileri, geçen yıl 990 bin olan Rumen turist sayısının, bu yıl 1,5 milyonu aşmasını bekliyor. Aynı şekilde Türkiye’den de Romanya’ya gidişlerde artış gözleniyor.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin yakın ülkelerden gelen turistlerin turizm verilerini her zaman pozitif etkilediğini belirterek, “Kimlikle giriş Romanya’dan gelen turist sayısını en az yüzde 30 artırır. Seyahat için ayrılan bütçeye pasaport ve vize giderleri de ekleniyor. Eğer bu tür bir gider yoksa ayrılan bütçe tatilde kullanılıyor. Mesela orta segment otelde kalıyorsa bir üst segment otelde konaklıyor ya da o bütçeyi alışveriş için kullanıyor. Bu tür adımlar hem turist yelpazesini genişletiyor hem de gelire katkı sağlıyor”

Romanya’nın Antalya’ya en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında 7. olduğunu ifade eden Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı (POYD) Hakan Saatçioğlu da, karardan sonra bölgeye gelen turist sayısının en az yüzde 50 artmasını beklediklerini kaydetti. Saatçioğlu, vizesiz girişlerin rezervasyonlara pozitif yansıdığına dikkati çekerek, “Son dakika rezervasyonlarını artırır” dedi.

Polonya ile 2 yıl önceki yapılan düzenlemenin ardından bu ülkede çok güçlü bir iletişim çalışması yaptıklarını ve meyvelerini de topladıklarını hatırlatan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu ise, Romanya’da benzer bir etki beklediklerini ifade etti. Kavaloğlu, “Düzenlemeyle sadece Antalya’ya gelen turist sayısının 500 bini aşmasını hedefliyoruz. Özellikle ana pazarımız olan Rusya, Ukrayna gibi ülkelerde savaş nedeniyle durağanlık yaşarken böyle bir hamle sektör için çok önemli” diye konuştu.

Özetleyelim:

Romanya ile turizm alanında yaptığımız anlaşma önümüzdeki yıllarda meyvesini vermeye başlayacak. Çünkü yapılan bir ankette “Tatilimi Türkiye’de geçirmek istiyorum” diyen Romanyalı sayısında artış gözleniyor.

Romanya’dan Türkiye’ye gelen Romanyalı turistlerin çoğu sağlık konusunda da Türkiye’yi tercih ettiklerini dile getiriyor.

Romanyalılar Antalya ve Alanya’yı yakından tanıyor. Diğer tatil yörelerimizin tanıtımına da ağırlık vermeliyiz. Romanya’da Bodrum da iyi tanınan tatil yörelerimizden biri. Daha zengin Romanyalılar tatillerini Bodrum’da geçirmeye başladı.