Geçenlerde bir yazı yazıp şunu vurgulamıştık: “Türkiye, hazinenin üzerinde oturuyor.” Anadolu tarihi, termal zenginliği, kültürü ve yemekleri ile adeta bir Açıkhava müzesi gibi. İlgi ve turist bekliyor. Anadolu’yu turizme açmalıyız. Turizmin sektör temsilcileri de turizmde Anadolu’ya yatırım yapılmasını istiyor. Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, turizmin sürdürülebilir olması için otel yatırımlarının tüm Anadolu’ya yayılması gerektiğini ifade etti.

2023 yılında 60 milyon turist ve 56 milyar dolar gelir hedefiyle ve 11 ayda 52.7 milyon ziyaretçi ağırlayan turizm sektörü, 2024’ün 2023’ten daha iyi olmasını hatta ‘parlak’ bir yıl olmasını bekliyor.

Özellikle otelcilik tarafında yatırımların tüm Anadolu’da teşvik edilmesi bekleniyor. Türkiye’nin turizm açısından ürünlerin henüz yüzde 30’unu piyasaya çıkardığına işaret eden sektör temsilcileri, sürdürülebilir bir turizm için teşvik mekanizmasında düzenleme talep ediyor.

Türkiye’nin 2022’de dünya turizm sahnesine yeniden güçlü bir giriş yaptığını söyleyen Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, “2023 yılına da iyimser beklentilerle başlamıştık. Ancak Türkiye’ye gelen turist sayısında yüzde 11.5 artış olmasına karşın doluluklarımız geriledi. 2024 yılında otel doluluklarında artış olacağını umuyoruz. Turizm hareketlerinin normale dönebilmesi için dünyanın dört bir yanında turizmcilerin umut ve beklentisi, uluslararası düzeyde savaş ortamının son bulması olarak öne çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Yatırımlar tarafında güçlü artışlar olduğunu söyleyen Eresin, daha sonra şu görüşlerini yansıttı:

“Otel yatırımları, yatırımcıların en fazla ilgi gösterdiği alanlardan biri haline geldi. Ocak-Ağustos 2023 dönemini kapsayan bu yılın ilk 8 ayında 24 şehirde toplam 44 bin 867 yataklı 93 yeni otel projesi ‘Yatırım Teşvik Belgesi’ aldı. Söz konusu yatırımlar için kullanılacak teşvik tutarı toplam 6.9 milyar TL. Turizmin sürdürülebilirliği açısından yatırımların tüm Anadolu’ya yayılması gerektiği görüşümüzü sürdürüyoruz ve gerekirse Anadolu’da yapılan yatırımlar için daha da fazla cazibe oluşturan ekstra teşvikler verilmesi gerektiği inancındayız.”

Türk yat ve tekne endüstrisinin yan sanayi ile birlikte ekonomik büyüklüğünün 5-5,5 milyar doları aştığını söyleyen Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği (YATED) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bekiroğlu, pazarın yıllık büyüme oranını ise ortalama yüzde 20 olarak aktardı.

Bekiroğlu şu açıklamalarda bulundu:

“2024’te de bu büyüme, biraz hız kaybetse de sürecek. Türkiye, özellikle 40 metre üzeri yatları kapsayan üst segmentte dünyada söz sahibi. Mega yat üretiminde Türkiye, dünya sıralamasında 4. sırada. Türk markaları; Amerika, Avrupa, Orta Doğu'ya ihracat gerçekleştiriyor. Önümüzdeki yıl küresel pazardaki payımızı daha da artıracağız. Tekne turizmi alanında ise yapılacak regülasyonların, vergilendirmelerdeki adaletsizliklerin giderilmesiyle ülkemizin kısa sürede Akdeniz yatçılık pazarının lideri konumuna gelebileceğini düşünüyoruz. Tekne turizmi potansiyelini tam olarak değerlendirilebilmemiz için marina sorununun da acilen çözülmesi gerekiyor. 2024’te YATED olarak en önemli servetimiz olan denizlerimizi korumak amacıyla Atık Toplama Teknesi projesini hayata geçiriyoruz. Özel olarak tasarlanan bir tekne, Mayıs 2024’te Göcek ve çevresinde dolaşmaya ve denizi temizlemeye başlayacak”

Kasım ayında otel yatırımında gerileme yaşandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, teşvik alan otel yatırımlarında Haziran ayında başlayan gerileme Kasım ayında da devam etti.

Kasım ayında proje sayısında yüzde 13 bütçe rakamında ise yüzde 34 gerileme kaydedildi.

Turizm Databank’ın aktardığına göre, Haziran-Kasım döneminde Türkiye’de teşvik alan otel yatırımı sayısı yüzde 36 daralarak 133 adede, bütçede ise yüzde 20 düşerek 20,7 milyar TL’ye indi.

Ocak-Kasım döneminde ise teşvik alan otel yatırımı sayısı yüzde 6 artarak 319’a ve toplam bütçe de yüzde 23 artarak 40,6 milyar TL’ye çıktı.