Her şeyin zamanı gelince yok olacağı bir gerçek. Dünyamız da, insanlık da bir gün yok olacak. NASA, bu konuda çalışmalarını hızlandırdı.

Gökten göktaşı yağıyor. Bir gün bu gök taşlarından biri dünyamızı ve insanları yok edecek.

Göktaşının hızını kesebilecek miyiz? NASA, daha çok bunun üzerinde çalışma yürütüyor.

Filmlerde izlediğimiz yok oluş sahneleri günün birinde gerçeğe dönecek. İnsanlarla birlikte dünyadaki tüm canlılar da yok olacak.

Gerçi dünyanın ve insanların yok olacağına dair birçok tez var ama, hangisinin gerçekleri yansıttığı tartışma konusu. NASA, dünyanın ve insanlığın göktaşı ile son bulacağı konusunda şu ana kadar ısrar ediyor.

NASA, kayanın Dünya’ya çarpması durumunda yaklaşık altı mil uzunluğunda bir krater oluşturacağını ve her yönde yaklaşık 600 mil boyunca bir yıkıma neden olacağını tahmin ediyor. Eninde sonunda son bir şekilde gerçekleşecek.

NASA'daki bilim insanları, bir göktaşının 22 atom bombası gücüyle yer yüzüne çarpacağını açıklayarak tarih verdi.

NASA, "Bennu" adı verilen göktaşının 24 Eylül 2182'de dünyaya çarpacağını bildirdi. Ve bu göktaşının dünyaya çarpma şiddetinin 22 atom bombası gücünde olacağı tahmin edildi.

NASA şimdiden göktaşının çarpma şiddetini yavaşlatacak çalışmalara başladığını açıkladı. Aynı zamanda göktaşını havada parçalara ayırıp, gücünü düşürme çalışmaları da yapılıyor.

NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki OSIRIS-REx’in proje yöneticisi Rich Burns, Sunday Telegraph’a, “Şu anda bu yedi yıllık yolculuğun son ayağındayız. Yarışı iyi bir şekilde tamamlamak için kararlı bir şekilde odaklandık ve bu maratonda gurur ve sevinç gibi duygular bir arada.” dedi.

Kaya yaklaşık bir milin üçte biri genişliğindeyken, dinozorların neslinin tükenmesine neden olan asteroit yaklaşık altı mil genişliğindeydi; yani Bennu’nun genişliğinin yaklaşık 20 katı.

Bu, gelen kayanın dünya çapında yok oluşa neden olacak kadar büyük olmadığı anlamına geliyor; ancak NASA, kayanın Dünya’ya çarpması durumunda yaklaşık altı mil uzunluğunda bir krater oluşturacağını ve her yönde yaklaşık 600 mil boyunca bir yıkıma neden olacağını tahmin ediyor.

Özetleyelim:

Gökten dünyamıza çarpacağı tahmin edilen kayanın dünyanın sonunu getirmesinin uzak bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

Ancak şu unutulmamalı:

Dünyanın da sonu gelecek. İnsanlık ve diğer canlılar da yok olacak. Bu nasıl gerçekleşir uzmanlar şimdi bunu çözmeye çalışıyor.