Bizim için Rus ve İngiliz turist çok önemli. Beklenti öyle büyük ki mali açığın önemli bölümünün turizm gelirleri ile kapatılması bekleniyor. Maliye ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek de bu konuda yaptığı açıklamada “Turizm gelirleri çok önemli” dedi.

Ancak, bugüne kadar turizmden beklenen para akışı beklentilerin altında kaldı. Şimdi tabloya bakıyoruz.

İngiltere'de yaşam maliyetlerindeki artışa ve uçuşlardaki aksamalara rağmen seyahat iştahının devam ettiği bildirildi. Rezervasyon artışında ise Türkiye ve Malta öne çıkıyor. 

Beklenti büyük.

Yapılan açıklamalarda bu sezon toplam 4.5 milyon İngiliz turisti Türkiye’ye gelecek. Rus turist sayısında azalma var. Beklenti 3 milyon Rus turist.

 Bir de şu var:

 İngiltere ve Rusya’dan yapılan rezervasyonlar Ekim ayının hareketli geçeceğini gösteriyor. İngiltere’den charter seferleri Kasım’a kadar sürecek.

Online tatil rezervasyon portalı lastminute.com'un verilerine göre, 2023 yılının temmuz ve ağustos aylarında yapılan rezervasyonlar 2022'nin aynı döneminin yüzde 27 üzerine çıktı.

Bu dönemde rezervasyon yapanların yüzde 35'inin her şey dahil tatil rezervasyonu yaptırdığı belirtilen araştırmada "Bu da İngilizlerin ekstra tatil maliyetlerinden kaçınmak istediğini gösteriyor." ifadelerine yer verildi. 

İngilizlerin yaz tatili tercihinde İspanya'nın ilk sırada yer aldığı belirtilirken, onu İtalya, Yunanistan, Hollanda ve Portekiz'in takip ettiği kaydedildi. 

Öte yandan, rezervasyon artışında ise Türkiye ve Malta öne çıkıyor. Lastminute'ün verilerine göre, Malta rezervasyonları yüzde 78 artarken Dalaman talebinde yüzde 125, Antalya talebinde ise yüzde 56 büyüme kaydedildi.

Birleşik Krallık'ın Ankara Büyükelçisi Jill Morris, bu yıl İngiltere’den Türkiye’ye 4,5 milyon İngiliz turistin gelmesini beklediklerini açıkladı.  

Birleşik Krallık'ın Ankara Büyükelçisi Jill Morris ve beraberindeki heyet Muğla Valisi İdris Akbıyık'a ziyarette bulundu.

Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Birleşik Krallık'ın Ankara Büyükelçisi Morris ülkeye gelen İngilizlerin büyük bölümünün Muğla'yı tercih ettiğine dikkati çekti.

Muğla’nın İngiliz turistler için önemli bir destinasyon olduğunu ifade eden Morris, Türkiye’ye gelen İngiliz turist sayısının önceki yıla göre yüzde 20 arttığını kaydetti.

2022 yılında Türkiye’ye 3,8 milyon İngiliz turist geldiğini hatırlatan Morris, bu sayının 4,5 milyona ulaşmasını beklediklerini ifade etti.
Şimdi de son gelişmelere göz atalım:

Lüks tatil ürünleri satan seyahat acenteleri ile Moskova'da bir araya gelen PEGAS Touristik ve Titanic Mardan Palace temsilcileri hem sonbahar dönemine hem de 2024 yaz sezonuna ilişkin beklentilerini paylaştı.

Toplantıda konuşan PEGAS Touristik temsilcisi, şirketin lüks otel kataloğu olan PEGAS Select'te 29 otel bulunduğunu ve bunlardan birinin de Titanic Mardan Palace olduğunu belirtti.

Titanic Mardan'ın Rusya ve BDT ülkeleri satış departmanı müdürü Ekaterina Romanova ise 2023 sonuçlarının mükemmel olduğunu belirterek, otele en fazla turisti getiren tur operatörünün PEGAS olduğunu ifade etti. Bu yılın sayılarının iyi olduğunu ancak buna rağmen geçen yılın sayılarına ulaşılamadığını kaydeden Romanova "2023 sezonu talep endişesi nedeniyle zor geçti. Haziran ayı idare ederdi. Temmuz ve ağustos aylarında ise güven oluştu. Ancak zaman zaman düşüşler yaşandı. Doluluklar genel olarak iyiydi. Otelimizdeki toplam doluluğun yüzde 40'ını İngiliz ve Rus misafirler oluşturdu." dedi.

Rusya pazarında 2024 beklentilerinin de pozitif olduğunu ifade eden Ekaterina Romanova, 2024 yılında fiyatların 2023 yılından düşük olmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Otelin eylül ayının dolu olduğunu ekim doluluğunun is yüzde 100'e yaklaştığını açıklayan Romanova "Titanic Mardan Palace'a Ruslardan da talep var. Yılbaşı tatili için şimdiden rezervasyon almaya başladık. Otelimiz 1 Kasım'dan itibaren kış çalışma sistemine geçiyor. Aslında her şey havaların gidişatına bağlı. 1 Kasım'dan itibaren fiyatlar düşük sezon değerlerine düşecek." diye konuştu.

PEGAS Touristik yetkilisi ise 1 yıldan uzun süredir 'Pegas Select' kataloğunu geliştirdiklerini ve hem acentelerle hem de bu konsepte tatile giden turistlerle yapılan çalışmaları sürekli iyileştirdiğini bildirdi. Antalya'daki lüks otellere dönük talebin arttığına işaret eden yetkili, "Geçen yılla kıyaslarsak, şu anda bile Türkiye'deki üst segment ürünlere dönük talepte artış var. Bu da sezonun bu yıl kasım ortasına kadar uzamasının muhtemel olduğunu gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Peki eylül ve ekim ayları ile yılbaşında Titanic Mardan Palace'da fiyatlar nasıl olacak? Verilen bilgiye göre iki kişi her şey dahil bir hafta tatil 27 Eylül'de 298 bin ruble (3 bin 50 dolar), 30 Ekim'de 219 bin ruble (2 bin 250 dolar), 25 Aralık'ta 247 bin ruble (2 bin 530 dolar) ve 30 Aralık'ta 287 bin (2 bin 950 dolar) ruble dolayında olacak.