Her yıl turizmde personel konusu gündeme geliyor. Kimileri “kalifiye personel bulamıyoruz” derken kimileri de personel sıkıntısının olmadığını söylüyor.

Turizm sektörüne kalifiye personel nefes aldırıyor. Bu sektörde personele sunulan imkanların başka sektörlerde olmadığı söyleniyor. Atıl durumda bulunan EXPO alanının personel köyüne dönüştürülebileceği iddiaları da var. Çünkü Antalya’da konaklama alanları daralmaya başladı. Personel köyünün personeli rahatlatacağı da ifade ediliyor. Bu konuda beklenen adımlar atılırsa personel de sektör de çok rahatlayacak.

Sektör temsilcilerinin ortak görüşü:

“Turizmde personel sıkıntısı yok. Personeli yönetme sorunu var. Bu sorunun yanında trafik sorunu da çözüm bekliyor. Denizimizi ve çevremizi koruyabilirsek bu konuda sınıf atlamış oluruz. Şunu da hemen hatırlatalım: Antalya’nın alt yapı sorununun derhal ele alınması gerekiyor.”

Turizmde personel sorunu olmadığını, personeli yönetme sorunu olduğunu belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Kaan Kavaloğlu, Antalya’daki atıl durum bulunan EXPO alanının personel  köyüne dönüştürülebileceğini ifade etti.
 
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, Antalya’da yaşanan personelin barınma sorununu çözmek için atıl durumda bulunan EXPO alanının personel köyüne dönüştürülebileceğini söyledi.

Turizmde personel sorunu olmadığını, personeli yönetme sorunu olduğunu belirten Kaan Kavaloğlu, ‘’Turizm sektöründe personele sunulan imkanlar başka sektörlerde yok. Özellikle lojmanlar ve diğer imkanlara baktığımızda bunları sağlayan başka sektör yok. Bunu daha iyi sunmalıyız’’ dedi.

Antalya’da arazi ve gayrimenkul maliyetlerinin çok yükseldiği için personeli konaklatılabilecek alanların daralmaya başladığına dikkat çeken Kaan Kavaloğlu, şunları söyledi:

‘’Personel lojmanları yapılabilmesi için devletin arazi tahsis etmesi gerekiyor. Otelci de bu alanlara sadece personelin konaklayacağı yerler yapsın. Bu yerler yine devletin olsun. Antalya’da EXPO’nun bulunduğu alanın atıl kalması üzücüdür. Antalya’nın merkezinde çok değerli bir arazi. Belki dünyanın sayılı güzel yerlerinden bir tanesi EXPO alanıdır. EXPO çok güzel bir personel köyü haline getirilebilir. Güzel binalarla yaşam haline getirilebilir. Oraya Antalya’nın içinden hafif raylı sistem geliyor. Personel köyünden otellere insanları daha rahat taşıyabiliriz.
Bunun gibi yerler diğer bölgelerde de yapılmalı. Alanya, Manavgat ve Kemer’de de personel köyleri yapılabilir. Antalya’da yapılabilecek 4 personel köyü ile personelin barınma sorunu çözülür. Tarihe de özel bir not düşmüş olur.”

Antalya’nın en büyük sorunlarından birinin trafik olduğunu ifade eden Kavaloğlu sözlerini şöyle noktaladı: 

“Turizm sektörü için personelin barınma sorunun yanında en önemli sorun maalesef trafiktir. Sorun çok ciddi bir şekilde acilen ele alınıp çözülmesi gerekiyor. Bunun için hem genel hem yerel yöneticilere büyük iş düşüyor. Alt yapı çalışmalarının bütün Antalya’ya yayılması gerekiyor. Bizim korumamız gereken denizimiz ve çevremiz var. Bunları korumalıyız. Bunları koruyabilirsek turizmde önümüz açık olur.”