Dünya çapında yapılan kapsamlı bir araştırmada bekarların daha mutlu olduğunu ortaya koydu. Adı geçen ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. Türkiye’de ya çok ileri yaşlarda evlenme gerçekleşiyor, ya da bekarlık hayatı devam ediyor.

Evlilik hayatında uyum sağlayan, paylaşımdan yana ayırımcılık yapmayan ve mutlu olan eşler de var. Çoğu ülkede örnek gösterilen bu çiftler evlilik müessesinin önemli olduğunu da göstermesi bakımından önemsenmelidir.

Şunu da not edelim:

evlenmenin sağlık veya refahta kalıcı iyileşme sağladığına dair çok az kanıt var. Bu nedenle de evlilikten kaçanlar var.

Günümüzde boşanmalardaki artış göstermesi de evlilik hayatının zorluklarını ortaya koyuyor.

Gençlerin çoğu evlenme adımını atmak istemiyor. Hayat pahalılığı bu nedenle ön plana çıkıyor.

Bir başka neden de şu:

Gençler daha iyi bir eğitimden ve yurt dışına çıkmaktan vaz geçmiyor. Bu da evliliğe adım atılmayı engelliyor. Yaş ilerleyince de evlilik gündemden çıkıyor.

Evlenmekten kaçan bir erkek anlatıyor:

“Hayat pahalı. Evlilik sorumluluk isteyen bir kurum. Kendimi zor geçindiriyorum. Evlendiğimde omuzlarıma kaldıramayacağım yük binecek. Çoluk çocuğa karıştığımda da yüküm artacak. Şimdi daha mutluyum. Keyfimi kaçıracak adımları bu nedenle atmak istemiyorum.”

Evlenmekten kaçan genç kız anlatıyor:

“Bekar bir kız olarak daha hürüm ve istediğim adımları atıyorum. Evlendiğimde erkek benim için önemli bir engel olacak. Bunun yanında hayat pahalılığı da ayrı bir sorun. Bir de evlilikte sorumlulukları da kaldıramam. Bekarlık benim için daha uygun. Açık söyleyeyim böyle daha mutluyum.”

Yapılan araştırmaya göre bekar insanların mı yoksa evli insanların mı mutlu olduğu sorgulandı.

Araştırmalara göre evlilik, insanları bekarlardan daha mutlu ya da sağlıklı yapmıyor. Bilim insanları, evli kişilerin ve hiçbir zaman evlenmemiş insanların fiziksel ve zihinsel sağlıklarını inceledi. Bekar insanların evliler kadar ve hatta bazen evlilerden daha mutlu olduğu ortaya çıktı.

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları, evlenmenin uzun vadede refahı artırdığına dair "çok az kanıt" bulunduğunu açıkladı.


Araştırmayı yöneten Dr. Bella DePaulo, kitabında bulgularını paylaştı. Medya ve hatta bilimsel dergiler, evliliğin sağlık ve refah için iyi olduğu iddialarıyla dolu.

Ancak metodolojik önyargılar göz önünde bulundurularak araştırmaya daha yakından bakıldığında, bu tür iddiaların sıklıkla araştırmanın sonuçlarını yanlış yansıttığı veya abarttığı görülüyor.

İntihar, depresyon, yalnızlık, fiziksel sağlık ve mutluluk üzerine yapılan araştırma örnekleri gözden geçirildiğinde sonuç değişkenlik gösteriyor. Kitlesel araştırmalarda, bekar kişilerin genellikle şu anda evli olanlarla benzer mutluluk oranlarına sahip olduğu görülüyor.

Araştırmalarda, evlenmenin sağlık veya refahta kalıcı iyileşme sağladığına dair çok az kanıt var. Hatta yaşam tarzı ele alındığında bekarların yaşadıkları hayatla daha mutlu olabileceği belirlendi.

Özetleyelim:

Dünya gençliği bekarlıktan mutlu. Evlenenlerin yüzde 92’si ekonomik nedenlerden boşanma kararı alıyor. Ekonomideki sıkıntılar da erkeklerin ya da kızların evlenmekten uzaklaştığını ortaya koyuyor.