Almanya pazarı bizim için çok önemli. Alman vatandaşlarının çoğu tatilini Türkiye’de geçirmeyi hedefliyor. Normal koşullarda gurbetçilerimizle birlikte Almanya pazarı Türkiye için vaz geçilmez görünüyor.

Ancak, bazı acentelerin kapanması ile Almanya’da dengelerin derişebileceğine vurgu yapılıyor. Almanya’da şu anda acente sayısı 8 binden 4 bine düşmüş durumda. Bu da turizmi kökten etkileyebilir.

 Bir Alman turizmci bakınız neler diyor:

 “Almanya’dan tatilcileri gruplar halinde acenteler organize ediyor. Acente sayısının 8 binden 4 bine düşmesi ile dengeler değişir. Türkiye’ye gönderilecek Alman turist sayısı yarı yarıya düşer. Bu durum Alman turizmini de etkiler.”

 Şimdi gözler Almanya’da.

 Acente sayısının artması ile pazarın eski haline dönebileceği tahmin ediliyor. Ancak bunun da zaman alabileceği söyleniyor.

 Özetle, Almanya pazarında sıkıntılar devam edecek gibi.

 Gurbetçilerde ise şu anda bir sorun yok.

 8 bin seyahat acentesi Almanya'nın en büyük acente zinciri korporasyonu olan QTA, data skandalının ardından peş peşe gelen ayrılıklarla 4 bin acenteye geriledi. Bunların neredeyse tamamı da FTI'ın kendi acentelerinden oluşuyor.

QTA'nın (Quality Travel Alliance) en büyük en büyük bileşenlerinden RTK'nın diğer seyahat acentelerine ve tur operatörlerine ait rezervasyon ve satış bilgilerini FTI ile paylaştığının ortaya çıkmasının ardından başlayan süreç, QTA'nın erimesi ve mevcut gücünü kaybetmesiyle sonuçlandı.

Bilindiği üzere data hırsızlığı skandalının ardından Alpha, TUI Travel Star, Schmetterling ve Holidayland QTA'dan ayrılmıştı. Gerçekleşen ayrılıklar sonunda QTA'nın bünyesindeki acente sayısının 8 binden 4 bine gerilediği belirtildi.

QTA bünyesinde kalan acente gruplarından dördü, FTI'ın sahibi olduğu RTK, Reiseland, TVG ve RTK'nın alt markası olan Mein Reisespezialist ile AER'den oluşuyor. AER hesaba katılmazsa, aslında QTA bünyesinde FTI'ın sahip olduğu zincirler dışında başka acente zinciri bulunmuyor.

Bundan sonraki süreçte acente zincirlerinin tur operatörleri ile komisyonları kendilerinin müzakere etmek istediği belirtiliyor. TUI'nin acente zinciri TUI Travel Star, TUI'nin satış gücünü kullanarak diğer acentelerle satın alma görüşmeleri yürütüyor. 3 bin acente ile ülkenin en büyük acente zinciri olan Schmetterling, kendi komisyon görüşmelerini kendisi yürütmekten yana. Bentour Schmetterling ile anlaşma imzalayan ilk şirket oldu.

Alpha Reisebüropartner'in genel müdürü Albin Loidl de kendilerine güvendiklerini belirtiyor. Kendi geleceklerini şekillendirmeleri durumunda her açıdan daha başarılı olacaklarını kaydeden Loidl, şu anda 600 olan Alpha Reisebüropartner'in acente sayısının yeni yılda Holidayland acentelerinin de eklenmesiyle 830'a çıkacağını ifade etti.

QTA'nın bünyesindeki acentelerin yarıdan fazlasının korporasyonu terk etmesine rağmen QTA ve RTK'nın Başkanı Thomas Bösl'ün 'rahatlamış' hissettiği ifade ediliyor.

 Bösl, şimdi kendileri için öncelikli konunun mevcut partnerlerle yeni bir başlangıç yapmak olduğunu söylüyor. QTA'nın acentelerin çıkarını savunmak için elindeki her imkanı kullanacağını söyleyen Thomas Bösl, Almanya dışındakiler de dahil olmak üzere, gelecekte 4 bin civarında acentenin QTA'ya üye olacağını ileri sürdü. Bösl, sadece Almanya'da 2,7 milyar euroluk satış ürettiklerini de iddia etti.