Japonlar sağlıklı kalıp uzun yaşıyor. Bunun tamamen yeme ile ilgili olduğu söyleniyor. Uzmanlar uzun yaşayan Japonlar üzerine araştırma üzerine araştırma yapıyor. Yapılan bir araştırma sonucunda yiyenin 100 yaşını görmeden ölmediği ortaya çıktı.

Japonların favorisi olan besinler, uzmanlar tarafından sıklıkla öneriliyor. Özellikle bir besin var ki yiyenin 100 yaşını görmeden ölmediği söyleniyor. İşte uzmanların da tavsiyesi olan, yediğinizde vücudunuza B1, B2 ve E vitamini yükleyip kolesterol ve kalp hastalıklarını bitiren imparatorluk pirincinin faydaları hakkında her şey!

Japonların favorisi olan besinler, uzmanlar tarafından sıklıkla öneriliyor. Özellikle bir besin var ki yiyenin 100 yaşını görmeden ölmediği söyleniyor. İşte uzmanların da tavsiyesi olan, yediğinizde vücudunuza B1, B2 ve E vitamini yükleyip kolesterol ve kalp hastalıklarını bitiren imparatorluk pirincinin faydaları hakkında her şey!

Siyah pirinç, Japonların severek tükettikleri ve sık sık sofralarına koydukları besinler arasında yer alıyor. Bu besin kaynağı, özellikle rengi ile dikkat çekiyor. Renginin yanı sıra sağlığımıza olan katkıları da siyah pirincin en dikkat çeken yanları arasında yer alıyor. İşte Japonların favorisi, sağlığımıza sağlık katan siyah pirincin katkıları.

Siyah pirinç, sağlığımıza olan pek çok faydası ile dikkat çekiyor. Bu besin kaynağı içerisinde A, E, B vitamini gibi pek çok önemli besin değeri yer alıyor. Potasyum, çinko, demir, magnezyum, bakır gibi değerler açısından da zenginlik gösteren siyah pirinç, sağlığımıza sağlık katıyor. Beyaz pirince kıyasla çok daha besleyici olduğu düşünülen bu pirinç türü sayesinde sağlıklı bir ömür sürdürmek mümkün oluyor.

Gluten içermediği için gluten intoleransına sahip kişiler ve çölyak hastaları için de mucize olan siyah pirinç, güvenle tüketilebiliyor. Şeker oranı açısından ve glisemik indeks bakımından da düşük değerlerde seyreden siyah pirinç, Japonların biriciği olarak görülüyor. Beyaz basmati pirinci de sık tüketen Japonlar için özellikle gluten free beslenmenin favorisi ise siyah kral pirinci.

İçerisinde yer alan yoğun lifli yapı sayesinde bağırsak florasını destekleyen ve boşaltım sisteminin tam fonksiyonlu çalışmasını sağlayan siyah pirinç, kaliteli lif kaynağı olarak biliniyor. Bağırsakların doğru ve sağlıklı çalışması için de bu besin kaynağının düzenli olarak tüketilmesin öneriliyor.

Siyah pirinç, düşük kolesterol seviyeleri ve kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilecek yüksek lif içeriğine sahip oluşuyla dikkat çekiyor. Lif, sindirim sistemini destekleyerek kolesterol emilimini azaltabiliyor ve kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olabiliyor.

Düşük kalorili bir besin olduğu için lif içeriği sayesinde tokluk hissini artırabiliyor. Bu özelliği ile kilo verme sürecinde tokluk hissini artırarak daha az yemek yemenize yardımcı oluyor. Bu da siyah pirinci diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında sokuyor.

Siyah pirinçten tam verim alabilmek ve bu besin kaynağını sağlıklı bir şekilde tüketebilmek için öncelikle doğru bir pişirme işlemi uygulamak gerekiyor. Bu noktada siyah pirincin pişirme aşamalarını şu şekilde ele almak mümkün:

  • Pirinci ilk olarak kaynamış tuzlu su içerisinde en az 1.5 saat bekletmeniz gerekiyor. Bu aşama, pirincin suyunu ve içindeki nişasta oranını salması için önem taşıyor.
  • Bekletilen pirincin siyah suyu süzülüyor ve birkaç kez pirinç akan su altında tutularak iyice arındırılıyor.
  • Tencere içerisine doğal bir yağ alınarak 5 dakika kadar suyu süzülmüş ve iyice yıkanmış siyah pirinçler kavuruluyor. Sonrasında üzerine tercihe göre normal suyu veya tavuk-et suyunu ekleyip tuzunu atarak pilavı pişmeye bırakmak yeterli oluyor.
  • Siyah pirinç, Uzak Doğu usulü pişirildiğinde ise kavurma işlemini uygulamadan, doğrudan haşlama metodu tercih edilebiliyor.