Yıllarını sanata vermiş, yıllar sonra da gerek yaşlılıktan gerekse kalan ömrünü daha rahat geçirebilmek adına kenara çekilen ustalar, zaman içerisinde sadece öldüklerinde hatırlanır oldular.

İşte tam da bu yazdığım gibi  bu haftaki yazıma vefasızlığı anlatan bir haberimle başlayacağım.

Bir süredir sağlık sorunları yaşayan Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, şair, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni Yılmaz Gruda’nın 94 yaşında bu hafta hayatını kaybettiğini öğrendim. Ayşe Erbulak, usta sanatçıyı paylaştığı fotoğrafla andı. Erbulak, paylaşımında sitemini de dile getirdi.

"Yılmaz Gruda büyüğümüzü kaybetmişiz.
Daha 2 gün önce bu fotoğrafı görüp 'Yılmaz Gruda’ya Allah uzun ömür versin' yazmıştım.
3 yaşında filandım tanıdığımda, Dormen Tiyatro’sunun mihenk taşlarından biriydi. 
Tanıyan hepimizde güzel bir yeri olduğuna inanıyorum.
Oğlum Dağhan Külegeç ile de dizide oynamıştı, bana telefonda 'Tam da Altan’ın torunu, görse gurur duyardı' demişti.
Sonra hastalandı, araya annemin hastalığı girince gidemedim ziyaretine... Suçluluk duygum, açıkçası utanıyorum da... Neslinin son örneklerindendi.
Elvan’cığıma sabır diliyorum. 
P.S. Son 10 yılda bir kere bile hatırını sormamış kişiler birlikte çekilmiş eski fotolarını koyup “Ahhh Yılmaz abimmm” yazacaklar. Bu günümüzün anma şekli.."

İşte tamda benim anlatmak istediğimi dile dökmüş Ayşe Erbulak. Çoktan bir çok kişi başladılar usta ile çekilen fotoğraflar paylaşılıp sahte üzülme paylaşımları.

Bunların içerisinde vefasız olmayan benim de çok yakından tanıdığım ve çok sevdiğim menajer Tümay Özokur var ki ustayı hiç bir zaman yalnız bırakmadı. Hiç bir menfaati olmadığı halde ustayı hastane odasında yatağının başından hiç ayrılmayan yegane insanların başında geliyor.

Ünlü menejerin hakkını da vermek istedim vefasızlar kadar olmasa da vefalı birini yazmak istedim.

Bu arada usta neden vefat etti diye soranlara merak edenlere onu da yazayım yazının son bölümünde

Yılmaz Gruda, yakalandığı virüs sonrası böbrek yetmezliği ve yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları nedeniyle bir süredir İstanbul’da özel bir hastanede tedavi görüyordu ama ne yazık ki yapılan tüm tedaviler karşılık görmedi ustayı kaybettik.

Ben de ustayı seyretmekten keyif alan biri olarak kendisine Allah’tan rahmet diliyorum mekanı nur olsun. Sevenlerine ve ailesine sabırlar diliyorum.

Sevgi ve hoşgörü ile kalın.