Ülkemizin toprak üstü ve toprak altı zenginlikleri göz kamaştırıyor. Her şeye ve her zenginliğe sahibiz. İyi yönetilemediğimize rağmen umudumuzu yitirmiyoruz. Geleceğimizi aydınlık görüyoruz.

Yapılan araştırmalarda ülkemizdeki erkeklerin daha umutlu olduğu ortaya çıktı. 3 kişiden birisi ise ne mutlu ne mutsuz. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen geleceğimizden umutlu olmamız da sevindirici.  Erkeklerin yarınlardan umutlu olmasına rağmen mutsuz kadınların oranı 2023'te yüzde 12,1, olarak ortaya çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2023 yılı yaşam memnuniyeti araştırmasına göre; geleceklerinden umutlu olduğunu beyan edenlerin oranı yüzde 67,1 oldu. Umutsuz bireylerin oranı 32,9 olarak kayıtlara geçti.

TÜİK'in yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre;

Kendi geleceklerinden umutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı, yüzde 67,1. Umut düzeyi verilerine göre; 2023'te geleceklerinden çok umutlu olanların oranı yüzde 4,7, umutlu olanların oranı 62,5, umutlu olmayanların oranı yüzde 24, hiç umutlu olmayanların yüzde 8,9 olarak kayıtlara geçti. 3 kişiden 1'inin kendi geleceklerinden umutsuz olduğunu beyan ettiği Türkiye'de umutsuz bireylerin oranı 32,9 oldu.

Cinsiyete göre; umut düzeyi araştırması da gerçekleştirildi.

Araştırmaya göre; erkeklerde geleceklerinden çok umutluların oranı yüzde 4,9, umutluların oranı yüzde 62,3, umutlu olmayanların oranı yüzde 24,1, hiç umutlu olmayanların oranı yüzde 8,7 olarak kayıtlara geçti. Kadınlarda çok umutlu olanların oranı yüzde 4,4, umutlu olanların oranı yüzde 62,7, umutlu olmayanların oranı yüzde 23,8, hiç umutlu olmayanların oranı yüzde 9,1 oldu.

2023 yılı yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre; bireylerin 1 yıl sonrası için genel olarak yaşama ilişkin beklentileri 'iyi, aynı, kötü olacak' düşünceleriyle değerlendirildi. 2024'te genel olarak yaşama ilişkin beklentilerini ifade edenlerin yüzde 43,1'i aynı olacağı yönünde görüş belirtti.

Bir yıl sonrası için genel olarak yaşama ilişkin beklentileri 'daha iyi olacak' görüşündekiler yüzde 23,9, 'daha kötü olacak' beklentisindekiler yüzde 26,1 oldu.

Yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre; mutsuz olduğunu beyan eden 18 ve üzeri yaştaki bireylerin oranı, 2023 yılında yüzde 13,7 olarak gerçekleşti. Mutlu olduğunu beyan edenlerin oranı yüzde 52,7, ne mutlu ne mutsuzlar ise yüzde 33,6 oldu.

Mutsuz olduğunu beyan eden erkeklerin oranı 2023'te yüzde 15,4, ne mutlu ne mutsuz erkekler yüzde ise 34,3 oldu. Mutlu olduğu belirten erkekler de yüzde 50,3 olarak kayıtlara geçti. Mutsuz kadınların oranı 2023'te yüzde 12,1, ne mutlu ne mutsuz kadınlar, yüzde 32,9, mutlu kadınlar ise yüzde 55,1 oldu. 

Özetleyelim:

Aydınlık günleri hep birlikte bekliyoruz. Enflasyonun ve faizlerin düşeceğine yürekten inanıyoruz. Bizi yönetenlerin de başarılı olmasını istiyoruz.

Ancak, görünenleri de görmezden gelemiyoruz.

Ortada bir ekonomik enkaz var. Tasarruflu olmak, masrafları kısmak durumundayız. “İtibardan tasarruf olmaz” anlayışından uzaklaşmamız gerekiyor. İpi göğüsleyeceksen bunu birlikte başarmamız gerekiyor. Her şeyimiz var ama helva yapamıyorsak bunun nedenlerini de masaya yatıralım.

Yazımız başlığına aldığımız “Umudumuzu yitirmiyoruz” u yeniden hatırlatmak ve aydınlık günlere yelken açmak için omuz omuza el ele bu girdaptan çıkmak zorundayız.