Geçtiğimiz günlerde turizmle ilgili yazdığımız bir yazıda Türkiye’deki zenginliklerden söz etmiş ve turizm alanında alternatiflerin bu zenginliğe zenginlik kattığını paylaşmıştık.

Termal turizmine damga vuracağına inandığımız en güzel termal tatil rotalarından söz etmek istiyoruz.

Doğa ve tarihle iç içe, stres ve yorgunluğu unutacağınız şifalı bir tatil arıyorsanız Türkiye’nin dört bir yanında zihinsel, ruhsal ve fiziksel yenilenme imkanı sunan bu eşsiz termal tatil rotalarını ve kaplıca merkezlerini hemen keşfetmelisiniz.

Tarih boyunca “sağlık için sıcak su” arayışının merkezinde yer alan coğrafyamız binlerce yıldır termal kaynaklarıyla ünlü. Birçok gezginin peşinden gittiği bu şifalı sular çeşitli sağlık problemlerine iyi gelmesiyle öne çıkıyor. Türkiye’nin dört bir yanını süsleyen bu termal kaynaklar, sadece sağlık arayışında olanlar için değil, doğa ve tarihle iç içe huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için de mükemmel duraklar oluyor. Seyahatinizi planlarken, konaklayacağınız tesisin sunduğu olanakları, kaplıcaların mineral içeriklerini ve çevredeki diğer turistik aktiviteleri deneyimlemeyi unutmayın. İşte sizi bekleyen Türkiye’nin en gözde 10 termal tatil rotası ve ünlü kaplıca merkezleri:

1- Muğla

Tarihi Roma dönemine kadar uzanan Gürlek Kaplıcaları Muğla ilinin Milas ilçesinde bulunuyor. 30-32 derece arasında değişen şifalı sulara sahip olan kaplıcanın özellikle gut, bel ağrısı ve egzama gibi rahatsızlıklara iyi geldiği biliniyor.

2- Ankara

Ülkemizin termal turizm açısından önemli şehirlerinden olan Ankara’da kaplıca denilince akla Kızılcahamam geliyor. Roma ve Selçuklular dönemlerine kadar uzanan tarihiyle dikkat çeken bu kaplıca, Büyük Kaplıca ve Küçük Kaplıca olarak ikiye ayrılmakta. Su sıcaklığı ise 36-50 derece arasında değişiyor.

3- Bolu

Karadeniz bölgesinin en güzel noktalarından biri olan Bolu, yemyeşil doğanın içinde termal sularda şifa bulmak isteyenleri ağırlayan ideal bir durak. Bölgedeki birçok termal otel, sağlık ve wellness hizmetleriyle misafirlerini ağırlıyor. Şehre yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan Karacasu Kaplıcaları, termomineral içermesi nedeniyle içme kürü olarak da hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.

4- Niğde

Niğde ilinin Bor ilçesi sınırlarında yer alan Aladağlar Milli Parkı Kaplıcaları, adını aldığı milli parkın bir parçası olduğundan doğal peyzajı ve güzel manzaralarıyla çok özel bir yer. 40 derecedeki yüksek mineralli suyun içinde cilt rahatsızlıklarınıza, romatizma, bel ağrısı ve stres gibi çeşitli hastalıklarınıza şifa bulabilir, piknik alanları, yürüyüş parkurları ve doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

5- Sivas

Dünyada sadece burada bulunan “doktor balıklar” ile ünlü Kangal Balıklı Kaplıca, egzama ve psoriasis gibi cilt hastalıklarının tedavisinde doğal bir çözüm sunuyor. Bu küçük balıkların şifalı etkisi, birçok kişiyi bu özel kaplıcaya çekiyor. Yeşil doğanın içinde yer alan Vadi Kaplıcaları (Eşmekaya Kaplıcası) ise çevresindeki yürüyüş parkuru, trekking rotaları ve piknik alanlarıyla da doğaseverlerin uğrak yerlerinden.

6- Afyonkarahisar

Türkiye’nin Termal Başkenti unvanına sahip Afyonkarahisar, zengin mineral içerikli sularıyla ünlüdür. 42 ile 53 derece arasında değişen sıcaklıklarıyla Gazlıgöl, Sandıklı ve Hüdai kaplıcaları, özellikle romatizmal hastalıkların tedavisinde tercih ediliyor. Özellikle Frigyalılara kadar dayanan geçmişi ile efsane olmuş Sandıklı ilçesindeki Hüdai Kaplıcaları yüksek kükürt oranına sahip olduğu için gençlik ve güzellik iksiri olarak tanımlanıyor.

7- Yalova

İstanbul’a yakınlığı ile bilinen Yalova, termal tatil için tercih edilen ilk rotalardan biri. Armutlu ve Termal ilçelerindeki tesisler, hem şifalı suları hem de doğanın içinde huzurlu bir kaçış sunuyor. Şehirdeki en popüler kaplıcalar arasında ilk sırayı alan Armutlu Kaplıcası, hipetermal ve hipotonik özellikte bir maden suyu. Radyoaktivitesi oldukça yüksek olan kaplıca suyu, banyo yapmak ve içmek için uygun. Suyun sıcaklığı 57 derece ile 73 derece arasında değişiyor.

8- Diyarbakır

Çermik Kaplıcaları’nın suyu, iyodür ve bromür bakımından zengin, aynı zamanda radyoaktif özelliklere sahip. Bu nedenle iltihaplı romatizma, çocuk felci, cilt rahatsızlıkları ve kadın hastalıkları gibi çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılıyor. Ayrıca, buradaki Belkıs Hamamı ile ilgili özel bir inanış da bulunuyor. Yerel efsaneye göre, çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar bu hamamda yıkandığında dilekleri gerçekleşebiliyor. Bu nedenle, hamam, özellikle kadın ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görüyor.

9- Bursa

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Bursa’nın Çekirge bölgesindeki tarihi hamamlar ve modern termal oteller, ziyaretçilere şifa dağıtırken geçmişe doğru da bir seyahate çıkarıyor. Bursa’nın İnegöl ilçesinde konumlanan Oylat Kaplıcası, ölüm döşeğindeki birini bile iyileştirebileceğine dair bir inançla tercih ediliyor. Bu inanış ise Bizans İmparatorluğu döneminde çaresi bulunmayan bir hastalıkla boğuşan kızın bu kaplıcada her gün yıkanarak ölümden döndüğünü anlatan hikayeden geliyor. Buraya gelmişken Oylat Şelalesi ve Oylat Mağarası’nı görmeden dönmeyin.

10- Denizli

Beyaz travertenleri ve sıcak termal sularıyla dünya çapında üne sahip Pamukkale, Hierapolis Antik Kenti ile birleşen alanıyla, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Pamukkale Travertenleri’nden çıkan suyun sıcaklığı 33 ile 36 derece arasında değişiyor. Sıcak termal havuzlarda vakit geçirmenin yanı sıra antik tiyatroyu ziyaret edebilir ve tarihle iç içe bir deneyim yaşayabilirsiniz. Denizli’de bir başka kaplıca merkezi önerisi ise 46-48 derece arasında değişen sıcak sularıyla kapalı ve açık yüzme havuzları, SPA ve wellness merkezi, sauna, hamam ve masaj gibi aktiviteleri ile şifa dağıtan Yoncalı Kaplıcaları.