Türk cumhuriyetlerini turizm alanında da kucaklayacağız. Bu konuda ilk adımı Kazakistan ile atıyoruz. Sektör temsilcileri yaptıkları açıklamalarda Türk devletlerinden bu sezon 1 milyon turist beklediklerini söylüyor. Bu nedenle Türk Cumhuriyetlerine uçak seferleri de çoğaltılacak.

Şu noktaya dikkat:

Uzun zamandır Türk Cumhuriyetlerini ihmal ettik. Birçok ortak yanlarımız var. Turizmin devreye girmesi ile beklenen kucaklaşma gerçekleşmiş olacak. Türk cumhuriyetlerinin de bu konuda hazır olduğunu görüyoruz.

Türk Cumhuriyetlerinden toplam 1 milyon kişinin Türkiye’ye gelebileceği tahmin ediliyor. Adı geçen ülkelerde turizm büroları takviye edildi. Deneyimli turizmciler işin başına geliyor.

Kazakistan yapılanmasında değişikliğe giden PEGAS Touristik, şirketin bu ülkedeki operasyonlarının başına tecrübeli turizmci Orhan Sancar’ı getirdi.

Orhan Sancar halihazırda 5 yılıdır PEGAS’ın BDT ülkeleri koordinatörlüğü görevini yürütüyordu. Bundan böyle PEGAS Touristik-Kazakistan’ın genel müdürlüğünü Orhan Sancar yaparken, Anıl Aksema ve Bülent Çotur da Sancar’ın yardımcılığı görevini üstlenecek. 

Sancar ve yardımcıları hem şirketin yeni yönetimini hem de 2024 programını tanıtmak amacıyla Kazakistan’da faaliyet gösteren 200 acente ile bir araya geldi. 

 Etkinlikte konuşan Orhan Sancar şunları söyledi:

"5 yıldır Pegas Touristik BDT koordinatörlüğünü yürütüyorum ve gözüm hep Kazakistan'da olduğundan Kazakistan'ın turizm potansiyelini çok iyi biliyorum. Konuşmama Almatı'ya yaptığım tarihi ziyaretle başlamak istiyorum. 1993 yılında Almatı'ya bir iş toplantısı için gelmiştim. Davet eden şirket, 'Cumhurbaşkanlığı Hükümeti yetkilileri, yabancı yatırımcıların ülkemize ve vatandaşlarımıza yönelik niyetlerini ve yaklaşımlarını görmek istiyor.

Bu nedenle ilk olarak Kimsesiz Çocuklar Vakfını (BOBEK) görmeye ve oradaki çocukları ziyaret etmeye davet edildim. Öğrencilerin atmosferinden ve yaşam koşullarından etkilendim.

Ziyaretin tamamlanmasının ardından BOBEK başkanını ziyarete davet edildik.

Sıkı güvenlik kontrollerinden geçerek toplantı odasına girdik. BOBEK Başkanı, Kazakistan'da iş yapmak istiyorsanız öncelikle bizim fakir yönlerimizi görmeniz gerekir. Almatı'nın Shymbulak, Medeu ve Koktobe gibi güzelliklerini her zaman ziyaret edebileceğinizi söyledi.

Başkan çocuklara destek olmamızı önerdi ve bir hafta boyunca ilk charter uçuşlarımızla 500 çocuğu İstanbul'a götürdüm, çocuklar ilk kez uçakla uçacakları ve yabancı bir ülkeyi, Türkiye'yi ziyaret edecekleri için çok heyecanlıydılar. İstanbul şehrini doyasıya gezdiler.

Özetleyelim:

Türkiye’yi her açıdan tanımak ve tanıtmak çok önemli. Kazakistan’dan Türkiye’ye getirilen 500 çocuk hamlesini destekliyoruz.

Hedefimiz kardeşlerimizi her alanda kucaklamak olmalı. Bu konuda atılacak her adımı kuşkusuz destekleyeceğiz.

Konu sadece Kazakistan ile sınırlı kalmasın. Diğer Türk devletleri ile de aynı anlayış içinde kucaklaşmamız gerekiyor. Her alanda olduğu gibi Türkiye turizm alanında da ağabeyliğini ortaya koymalıdır.