Antalya, turizmimizin göz bebeği. Yeni sezon rekorla başladı. Daha da iyi olacak. Gelen rakamlar bunu gösteriyor. Hollanda’dan akın devam ediyor.

Yapılan değerlendirmede İngiltere ve Polonya pazarlarında yüzde 30’luk bir artışın olduğu ifade ediliyor. Bu arada iç pazarda da bir hareketlilik yaşanıyor.

 Özet:

 Sezonun iyi geçeceğine dair sinyaller alınıyor. Yüzler gülüyor. Oteller beklenen doluluk oranlarına ulaştı. Yan sektörün de hareketleneceği görülüyor. Bugünkü durumu yakalamış olmamız tanıtımlara ve fuardaki başarılarımıza da bağlı.

 Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu ile Manavgat Side Turistik Otelciler Birliği Derneği (MASTOB) Başkanı ve Barut Hotels Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Haydar Barut, Antalya'da sezonun gidişatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Antalya’nın turizm sezonuna rekorlarla başladığını söyleyen AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, şu görüşleri yansıttı:

 “Turizm sezonu açısından çok iyi rakamlar gelmeye devam ediyor. Nevruz, Paskalya ve Ramazan Bayramı ile 2024 sezonunu erken açan sektörümüz, önümüzdeki süreçte de hareketli günler yaşayacak. 9 Mayıs’ta kutlanan Rusya’nın Zafer Günü’ne bağlı tatilleri, sonrasında Almanya’nın mayıs sonunda Pfingsten Bayramı’na bağlı tatil ve haziran ayı ortasındaki Kurban Bayramı da bizim için önemli. Tüm turizm verilerini anlık olarak takip ediyoruz” diyen Kavaloğlu, şöyle devam etti: “Mesela Kral Günü nedeniyle Antalya’ya resmen Hollandalı akını oldu. Alman turizm pazarı da inanılmaz hareketli. Sezon başında Ruslar öndeydi ama şimdi Almanlar öne geçti. Almanya pazarında yüzde 20 artış var. Rakamlar sürekli yükselmeye devam ediyor. Bu harekete bakarak Alman turizm pazarının 2024 sezonunu ilk sırada tamamlayacağını söyleyebilirim. Yine İngiliz ve Polonya turizm pazarları da bizi mutlu ediyor. İki pazarda da yüzde 30 artış var. Ukrayna pazarı hala istediğimiz gibi deği ama toparlanma emareleri görüyoruz. Rusya pazarında da yüzde 20 kaybımız var. Ama yine de sezon İngiliz ve Alman turizm pazarındaki hareketle iyi geçiyor. Mesela İran pazarında da yüzde 50 artış var. Sezona erken başladık ama geç bitirmeliyiz. Olağanüstü bir gelişme yaşamazsak 17 milyon turist hedefini geçeriz.

Manavgat Side Turistik Otelciler Birliği Derneği (MASTOB) Başkanı ve Barut Hotels Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Haydar Barut’un görüşleri de şöyle:

“Sezonun iyi geçeceğine yönelik sinyalleri mart ayında aldık. Çünkü erken rezervasyon sayıları gerçekten çok iyiydi. Ardından arka arkaya bayramlar geldi. Bu da 20-25 günlük bir hareket yarattı. Tabii turizm biliyorsunuz pamuk ipliğine bağlı. Eğer olağanüstü bir gelişme olmazsa hem Türkiye hem de Antalya hedefinin tutacağını düşünüyorum. Ayrıca kişi başı harcama oranlarının da geçmiş yıllara göre daha iyi bir seviyeye geleceğini öngörüyorum.”

 Birleşik Krallık'ın Ankara Büyükelçisi Jill Morris, turizmden ekonomiye iki ülke arasındaki işbirliği alanlarını değerlendirdi. Morris, Türkiye ile Birleşik Krallık'ın imzalayacağı Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) modern ekonomilere uygun bir anlaşma olacağını ifade etti.

Morris beklentiler ile ilgili şunları söyledi:

 “Britanya vatandaşları, Türkiye'yi ziyaret eden en büyük üçüncü turist grubu. Bu durum, ülkelerimiz arasındaki stratejik ilişkiler ve güçlü ticaret ortaklığının yanı sıra halklarımız arasında da çok güçlü bağlar olduğunu gösteriyor. Bir turizm merkezi olarak Türkiye'nin harika cazibesini de ortaya koyuyor. 2018'de Türkiye'ye gelen Britanyalı turist sayısı 2 milyon 300 bindi. Bu sayı, 2019'da 2.5 milyonun üzerine çıktı. 2020 ve 2021 yıllarında Kovid küresel turizmi olumsuz etkiledi fakat sonrasında hızlı toparlanma gözlendi. 2022'de 3 milyonu aşkın Britanyalı turist sayısı ile pandemi öncesi seviyelerin çok üstüne çıktık. 2023'te Türkiye'yi 3,81 milyon Britanyalı turist ziyaret etti. Yeni bir rekor kırıldı. Bu yıl dört milyonu aşkın turist ile bir rekor daha kırmayı bekliyoruz. Türkiye’nin sunduğu çok şeyler var. Britanya vatandaşlarını Türkiye'ye çeken şey ülkenizin zengin kültürü, doğal güzelliği, harika mutfağı ve ünlü Türk misafirperverliği. İstanbul'un yanı sıra sahil şeridindeki tatil yerler Britanyalılar arasında oldukça popüler. Türkiye'nin sunduğu çok şey var ve Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı da Türkiye'nin cazibesini farklı bölgelerini de içine alacak şekilde çeşitlendirmeye çalışıyor. Britanyalıların ziyaretlerinin büyük bir çoğunluğu sıkıntısız geçiyor ama bu ziyaretim bana, herhangi bir sorunla baş etmemiz gerektiğinde Türk ortaklarımızın bizimle kurdukları mükemmel işbirliği için kendilerine teşekkür etme fırsatı sunuyor. Türkiye'den yapılan öğrenci vizesi başvurularındaki eğilim son 5 yılda önemli ölçüde dalgalanma gösterdi. Kovid salgını ve bunun getirdiği kısıtlamalar nedeniyle dikkate değer değişimler yaşandı. Uzun vadeli öğrenci vizelerinin 2022 ve 2023'te artmaya devam etmesiyle birlikte yukarı doğru bir gidişat var. 2023'te yüzde 30'luk bir artışla, istatistikler bu ilginin yükseliş eğiliminde olduğunu gösteriyor. Vize işlem süreleri, vize türüne ve başvuru sahibinin bireysel durumuna göre değişiyor. Standart vizenin işlenmesi 3 hafta kadar sürüyor. Ağustos ve Eylül gibi öğrenciler başvurularının yüksek hacimli olması ve küresel talep nedeniyle gecikmeler yaşanabiliyor. Operasyonel ekipler, standart işlem süreleri dahilinde işlem yapıyor. Ancak, öğrencilerin vizelerini Eylül ayındaki kurs başlangıç tarihinden önce almalarını sağlamak için yaz aylarındaki büyük hacimli başvurulara hazırlanılıyor.”