Geçen sezon Türkiye’ye beklenen Rus turist gelmedi. Antalya’daki otellerde de doluluk oranı yüzde 50’de kaldı. Sektör temsilcileri bu sezon daha umutlu.

Şurası kesin:

Rusya-Ukrayna savaşı turistleri de etkiledi.

Uçak fiyatlarındaki önemli artışlar da Rusların önündeki engel olarak değerlendiriliyor.

Rus turistlerin önemli bölümü Soçi’de tatilini geçiriyor. Özetlersek Ruslar içe döndü. 2023’te Kuban’daki tatil beldelerinde 18.6 milyon kişi tatil yaptı. Küçümsenecek bir rakam değil.  

Bu arada şunu da söylemeliyiz:

Ukrayna’da da beklenen turist akını durdu.

Rusya’ya yönelik yaptırımlar kapsamında birçok ülkeye direkt uçuşların olmaması ve Ruslara kapalı olması ve yurt dışı destinasyonlarda artan fiyatlar nedeniyle Ruslar, yurtiçi destinasyonlara yöneldi. Rusya’da Yurtiçi Destinasyonlar Rekor Kırdı

Rusya’nın Soçi kentindeki Krasnaya Polyana tatil beldesi, 2023 yılında yüzde 15 daha fazla turist aldı.

Kuban Valisi Veniamin Kondratiyev, 2023 yılı sonunda Krasnodar bölgesinde 18.6 milyon kişinin bölgedeki tatil yerlerinde tatil yaptığını ve bunun Kuban için bir rekor olduğunu söyledi.

2023 yılında Kaliningrad Oblastı, turist sayısını 2022 yılına kıyasla yüzde 11 artırarak ilk kez 2 milyondan fazla turisti ağırladı.

Gazetemru’nun haberine göre; Soçi’deki Krasnaya Polyana tatil beldesinin basın servisi, 2023 yılında tatil beldesini yaklaşık 1.36 milyon turistin ziyaret ettiğini ve bunun 2022 yılına kıyasla yüzde 15’lik bir artış anlamına geldiğini söyledi.

Tatil beldesi tesisinin genel müdürü Yana Perepeçayeva, “2023 yılında Krasnaya Polyana tatil beldesindeki turist sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 15 artarak 1.36 milyon kişiye ulaştı. 2022 yılında bu rakam yaklaşık 1.17 milyon ziyaretçiydi. Hedef kitlemizle ilgili sürekli araştırma yapıyoruz, şu anda Krasnaya Polyana’nın bir aile beldesi olduğunu söyleyebiliriz, turistlerin yüzde 70’inden fazlası bize eşleri ve çocuklarıyla geliyor” dedi.

Kuban Valisi Veniamin Kondratiyev Telegram kanalında yaptığı açıklamada, 2023 yılı sonunda Krasnodar bölgesinde 18.6 milyon kişinin bölgedeki tatil yerlerinde tatil yaptığını ve bunun Kuban için bir rekor olduğunu söyledi.

Açıklamada, “Konuklarımızın rahat ve güvenli bir tatil geçirebilmeleri için gerekli tüm koşulları sağladık. Yılbaşı tatilleri süresince, bölgesel operasyon merkezi faaliyete geçirildi ve acil kurtarma ekiplerinin tüm uzmanları 24 saat boyunca görev başında bulunuyor. Geçen yıl 18,6 milyon kişi tatil beldelerimizde tatil yaptı ve bu tüm tarih için mutlak bir rekor” denildi.

2023 yılında Kaliningrad Oblastı, turist sayısını 2022 yılına kıyasla yüzde 11 artırarak ilk kez 2 milyondan fazla turisti ağırladı (1,835 milyon turist).

Bölge Kültür ve Turizm Bakanı Andrey Yermak, 2024 yılında turist akışında yüzde 7’lik bir artış beklediklerini bildirdi.      Rusya’da Yurtiçi Destinasyonlar Rekor Kırdı

Yılın genelinde bölgedeki otellerin ortalama doluluk oranı yaklaşık yüzde 70 – 71 olarak gerçekleşti. Bölge Turizm Bakanı’nın bildirdiğine göre, özellikle yaz aylarında, Baltık kıyısındaki bazı otellerde rezervasyonlar yüzde 98 – 99’a kadar çıkarken, Kaliningrad’daki otellerde bu oran yüzde 90’a kadar ulaştı.

Kaliningrad Oblastı’nda hala en fazla turisti Moskova, Moskova Bölgesi ve St. Petersburg’dan alıyor. Bu rakam toplam turist akışının yüzde 50’sini oluşturuyor.