Türkiye’nin önde gelen turizm şirketlerinin tepe yöneticileri Turizm Fuarı (İTF) kapsamında düzenlenen ‘Sezon değerlendirmesi ve 2024 beklentileri” başlıklı panelde değerlendirmelerde bulundu. Panelde söz alan sektör temsilcileri “Otellerin büyük sorunu personel” dedi.

Moderatörlüğü NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür’ün yaptığı panele Divan Hotels Genel Müdürü Murat Tomruk, Kilit Group Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Kilit, Rixos Hotels Satıştan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Murat Alpman, Marriott International Çoklu Mülk Genel Müdürü Volkan Öztürkler ve Swissotel The Bosphorus İstanbul Genel Müdürü  Uğur Talayhan katıldı.

Divan Hotels Genel Müdürü Murat Tomruk, 2023 sezonunun olumsuzluklarla başladığını söyledi. 2022’nin sonlarına doğru İstanbul-Beyoğlu’nda yaşanan patlama, 2023’ün şubat ayında yaşanan deprem felaketi ve mayıs ayında peş peşe yapılan iki seçimden olumsuz etkilenen turizm sektörünün şimdi de ekonomik daralmadan etkilendiğini belirtti. Turizmde hep bir savaş olduğunu ve sektörün bu savaşta iyi olduğunu kaydeden Tomruk, pandemide en hızlı toparlanan ülkenin Türkiye olduğunu ve bu nedenle 100 milyon turist sayısını hedefleyebildiğini anlattı.

Dövizin uzun süre basıklanması ve TL’nin aşırı değerli kalması nedeniyle Türkiye’nin yabancı turistler için pahalı hale geldiğini belirten Tomruk, bunun da otelleri olumsuz etkilediğini söyledi. Tomruk, “Yılın ilk yarısında düşük doluluklar yaşandı. Sonrasında fiyatlar yavaş yavaş geriye çekildi ve doluluklar yükseldi. Ancak fiyatlar istediğimiz noktada değil. Şimdi önümüzdeki yıllara bakıyoruz. Önümüzdeki yıllarda hızlı çıkışlar yapacağımızı düşünüyorum.” diye konuştu.

Kilit Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Kilit ise Antalya’da ocak ayının sonuna kadar hayal edilen rakamlarla gelen turizmin deprem ve seçimler nedeniyle sıkıntılar yaşandığını ancak sonrasında hızlı bir toparlanma kaydedildiğini söyledi. Antalya’nın şu anda hem 2019’un hem de 2022’nin üzerinde olduğunu kaydeden Kilit “Antalya’da iki önemli ana pazar var. Bunlardan biri olan Rusya’da hem 2019’a hem de 2022’ye göre rakamsal olarak 2 milyon civarı düşüş var. Ama buna karşın PolonyaHollanda , Çekoslavakyaİsrail gibi pazarlarada ciddi büyüme oldu. Bu kadar enflasyonun olduğu, fiyatların bu kadar yükseldiği bir dönemde iç pazar da Antalya’yı bırakmadı. Bu rakamlar doğrultusunda pazar çeşitliliğimiz artttı. Doluluk noktasında da sezonun çok kötü olmadığını düşünüyorum. Bu kadar yatak sayının olduğu yerde lüks ürün grubunda boşluklar oluştu. Maliyetlerde euro bazında yüzde 20 civarında artış var. Bu da bizim fiyatları daha yukarıda tutmamıza neden oldu.” ifadelerini kullandı.

Şu anda tüm otellerin en büyük sorunun personel olduğunu anlatan Kilit “Bu durum Türkiye adına ciddi bir sorun oluşturmaya başladı. Artık tıpkı açık artırma gibi personel benden ona, ondan diğerine gidiyor. Bu nedenle bizim grup olarak personel tutmak, personele yatırım yapmak gibi çalışmalarımız var. Bu gider artışı içinde otellerin sürdürülebilir şekilde hareket etmesi lazım. Bizim gibi büyük grupların otellerini segmentlere ayırmaları gerekiyor. Nirvana grubunda lüks grubunda ayrı çalışma, amiral gemimiz olan Crystal içinde de ayrıca segmentasyon oluşturuyoruz. Bunu da misafire doğru anlatacak bir strateji geliştirmekten bahsetmişti. 24 bin yatağı olan bir grubun kitle turizmden çıkması düşünülemez. Bizim amacımız otellerimizi segmentlere ayırmak.” şeklinde konuştu.

Söz konusu segmentasyonun personelin kaldığı lojmanlarda bile yapmaya gerek olduğunu belirten Tolga Kilit şu noktaların aştını çizdi:

Otellerin segmentasyon ayrımı olduğu için Antalya’da turizm devam ediyor. Bu devam ettiği için personel anlamına da farklı bir strateji izlenmesi gerekiyor. Üstten alta tüm kadroların lojmanında bile ayrı bir segmentasyon yapmak lazım. Sadece bayan, aile, stajyer vb. Bizim Kilit Grubu olarak Antalya’da 33 tane lojmanımız var. Bunu daha da artıracağız. Öte yandan şöyle bir durum da var; 2019 yılında 11 bin 300, turizm grubunda ise 7 bin civarında personel vardı. 2023 yılında aynı yatak sayısına sahip olmamıza karşın 14 bin personelimiz var turizm grubunda 8 bin 500’e çıkmış durumda sayı. Demek ki aynı otelde çalışan personel sayısı da artmış.

Kötü bir sezon oldu diyemem, zor bir sezondu. 2024 için ilk defa hava yolu şirketlerimiz planlamalarını önceden açıkladı ve kapasiteleri arttırdı. Rusya’da düşüş var ama başka destinasyonlara giden Ruslar oradaki hizmetle Türkiye’yi kıyaslama imkanı buldu ve yeniden Türkiye’ye dönecektir. Kim ne derse desin, Türkiye’nin otelcilikte rakibi yok.

Farklı ülkelerde otelleri olan Rixos Grubunun  Dubai gibi destinasyonlarda 2024 sezonunun simülasyonunu yaşadığına dikkat çeken Rixos Hotels Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Alpman grup olarak bu anlamda şanslı olduklarını söyledi. Bulunduğu coğrafya nedeniyle Türkiye’nin olaylardan çok çabuk etkilendiğini kaydeden Alpman “Ama hızlı hareket edip anında reaksiyon gösteriyoruz.” dedi.

Dünyada hiçbir şeyin aynı yerde durmadığını ve yapay zekanın bir tuşla insanlara milyonlarca seçenek sunduğunu anlatan Murat Alpman “Bu ortamda otelin de havuzun da en mükemmelini yapabilir insanlar. Burada önemli olan siz nasıl fark yaratacaksınız? Bir şeyin hikayesi varsa satışı kolay olur ve Türkiye’de hikaye çok. Evet, 2024 sezonu çok başarılı görünüyor ama Türkiye’nin algıda bir adım öne geçip fark yaratması gerekiyor.” diye konuştu.

Land of Legends'deki başarıyı İstanbul’da yeni bir destinasyon yaratmak için kurguladıklarını kaydeden Tersane İstanbul ile ilgili de şunları söyledi:

10 yıllık bir serüven olan Tersane İstanbul 2024’ün ilk yarısında açılacak. Orası bir otel değil, yaşam merkezi değil, alışveriş merkezi değil... Orası otelden kültür sanata, eğlenceden alışverişe kadar her şeyin olduğu bir cazibe merkezi. Buradaki ana amaç çok değerli olan İstanbul’a bir değer daha kazandırmak. Bununla ilgili olarak yatırımcımızın çok hassas bir çalışması var. Biz Dubai’ye gidenleri İstanbul’a çekmek istiyoruz. 

İki faz olarak yapılan projede toplam 4 tane otel var. Bunlardan ikisi ilk fazla beraber 2024 yılında açılacak. Projede ayrıca rezidanslar ve yaşam merkezleri de var.”