Başlığı okuduğunuzda şaşırdığınızı görür gibiyiz. Kış aylarında turist gelir mi? Bir de bu Çinli turist olursa.

Nevşehir Turist Rehberleri Odası (NERO) Başkanı Özay Onur, Covid-19 salgını sürecinde yurt dışı çıkışları ertelenen Çinli turistlerin gelecek aylardan itibaren bölgedeki hareketliliği daha da artıracaklarına inandığını aktardı. Göreme’nin yaz ayları kadar kış aylarında da turist ağırlayacağını söyledi.

Çinli turistten rezervasyonlar var. Göreme’deki Peri Bacaları büyük ilgi görüyor. Bu konuda Çinliler bilgilendirilmiş. Yaz sıcaklarını, deniz ve güneşi fazla sevmeyen Çinliler tarihi ve turistik yerleri gezmeyi tercih ediyor. Göreme ve Peri Bacaları bu bakımdan Çinlilerin ilgisini çekiyor.

Şunu da ekleyelim:

Kış aylarında Kapadokya daha ucuz oluyor.

Turizmciler iddialı:

“350 bin Çinli turist hedefliyoruz.”

Sektör temsilcileri diğer Uzakdoğu ülkelerinden de turist akını beklediklerini söylüyor. Japonya ve Güney Kore bu açıdan önemli.

Doğal, tarihi ve kültürel değerleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Kapadokya, dünyanın dört bir yanından turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, geçen yılın ocak-eylül döneminde 2 milyon 544 bin 909 ziyaretçi ağırlayan müze ve ören yerlerinde, bu yılın aynı döneminde 3 milyon 53 bin 827 ziyaretçiye ulaşıldı.

Sektör temsilcileri, yılsonunda 4 milyon 192 bin 70 ziyaretçiyle rekor kırılan 2022'nin geçileceğini öngörüyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Genel Sekreteri Yakup Dinler, Kapadokya'da her bütçeye uygun tatil imkânının bulunduğunu söyledi.

Dinler şöyle devam etti: 

"Kapadokya turizmi pandemiden sonra artan bir ivme yakaladı. Bu yıl gayet güzel, dünyanın dört bir tarafından turistleri ağırladık. Özellikle Latin Amerika ülkeleri bu konuda bizi çok destekleyen bir pazar oldu. Yıl sonuna kadar çoğu işletmenin hedeflerini tutturacağına inanıyorum. Kapadokya'da tüm ülkelerden turist ağırlıyoruz. Bazı pazarlarda düşüş olsa da kimi pazarlarda yükseliş görülüyor. Bölgemizde yeni yatırımlar var. Ulusal ve yerel markalar gelen turistin ihtiyacına göre kendini yeniliyor ve geliştiriyor. Son üç ayda Çin'in paket turların satışına izin vermesiyle hareketlilik bekliyoruz. Yaklaşık 50 bin kişilik Çinli konuk rakamına ulaşırsak yıl sonundaki rakamları revize edip yılı daha iyi kapatabiliriz. 2024'te hedefimiz çok daha büyük. 2019 yılında yakaladığımız 350 bin Çinli turist sayısına ulaşmayı hedefliyoruz. Diğer Uzak Doğulu turistlerle bölge turizmine katkı sağlanacağına yürekten inanıyoruz."

Nevşehir Turist Rehberleri Odası (NERO) Başkanı Özay Onur, Covid-19 salgını sürecinde yurt dışı çıkışları ertelenen Çinli turistlerin gelecek aylardan itibaren bölgedeki hareketliliği daha da artıracaklarına inandığını aktardı.

Onur şunları kaydetti:

"Kapadokya'da büyük kapasiteli otellerimiz açılmak için gün sayıyor. Kışın Çinli turistleri bekliyoruz, önümüzdeki yıllarda da sayılarının artacağını düşünüyoruz. Burası Hristiyanlık tarihi açısından önemli. Coğrafi olarak baktığımızda da eşsiz güzelliklere sahip olduğunu görüyoruz. Tarihi İpek Yolu üzerinde olduğu için turist akını oluyor. Gelecek yıla baktığımızda kapasitemizin iki katına çıkacağını öngörüyoruz."