İngiliz turist demek para demektir. Özellikle turizmde yan sektörün can damarıdır. Çünkü İngiliz turist çok harcama yapıyor.

Yapılan araştırmada İngiliz turistlerin en çok harcamayı Birleşik Arap Emirlikleri – BAE’de yaptığı ortaya çıktı. Ülkede bulunan enflasyonun yarıya düşmesi ile İngilizler derin bir nefes aldı. Harcamalar çoğaldı. Şimdi ise gidilen ülkelerde çok harcama yapılacak.

Enflasyonun düşmesi ile paket tur fiyatlarındaki artışlar da 1 puan azaldı. İlerleyen zaman diliminde paket tur fiyatlarındaki düşüş sürebilir.

Bodrum’a hemen her sezon gelen İngiliz turistte azalma olmuştu. Şimdi Bodrum’a da yoğunluk yaşanıyor. Bodrum bu şekilde eski günlerine dönme heyecanı yaşıyor.

ABD ve Yunanistan BAE’yi izliyor. Türkiye geceleme de elde ettiği gelir ile İspanya’nın altında 8. Sırada bulunuyor.

Şimdi gelelim Türkiye’ye.

Geçenlerde yazmıştık. Turizm sektörü bu sezon rekor bekliyor. İngiltere’den hem çok hem de para harcayan zengin turist gelecek. Uçak seferlerindeki yoğunluk ve rezervasyonlardaki patlama bunu gösteriyor. Sıralama da bu şekilde değişebilir.

Turizmdeki en büyük rakibimiz İspanya’ya İngilizlerin taleplerinde azalma olduğu da görülüyor. Durumu bu açıdan değerlendirdiğimizde Türkiye’ye olan talep bizi ilk üçe sokabilir.

Bir de şunu unutmayalım:

İngilizlerin bazıları Türkiye’de aldıkları yazlıklarda tatil yapıyor. Böylece alış-verişte yan sektör devreye giriyor. Çoğu İngiliz çılgınca alış-veriş yapıyor.

Dünyada en çok seyahat eden turistler arasında yer alan İngilizlerin; en fazla nerede harcama yaptığına ilişkin veriler belli oldu.

Turizmdatabank’ın, Office for National Statistics – ONS’den derlediği verilere göre, İngiliz turist en yüksek gecelik harcamayı Birleşik Arap Emirlikleri – BAE’de yapıyor.

140 Pound’dan fazla gecelik harcamanın yapıldığı BAE, toplam geceleme rakamlarında ise 14. sırada yer aldı.    İngiliz Turist En Çok Hangi Ülkelerde Harcama Yapıyor?

ABD ve Yunanistan 100 Pound ortalama ile BAE’yi izlerken, toplam gecelemede de sırasıyla 3. ve 5. sırada yer aldılar.

Gecelemede 25. olan Malta 90 Pound ile 4’üncü olurken onu Meksika izliyor.

İngiltere pazarında geceleme rakamlarında ilk sırada bulunan İspanya, gecelik harcamada 80 Pound ile orta sıralarda yer alırken, Türkiye geceleme rakamında 8’inci sırada yer alıyor. Gecelik harcama rakamlarında da 75 Pound ile İspanya’nın altında yer aldı.

İngiltere’de gerçekleşen enflasyon, 2024 yılının Ocak ayında %4.2 olurken, 2023 yılının ilk ayına göre yarıya düştü.

Ancak Ocak ayında ülkede satılan paket turların fiyatları yıllık % 11.5 yükseldi. Geçen yıl bu oran %10.8 seviyesindeydi.

Enflasyonun yarı yarıya düştüğü bu dönemde paket tur fiyatlarındaki artışlar da 1 puan azaldı.

Ancak bu trendin ilerleyen aylarda devam etmesi ve fiyatlara aşağı yönlü baskı gelmesi bekleniyor.